Здравословните свойства на лешниците

1
226
Добави коментар
teokostov
teokostov

Лешникът е популярно лакомство още от древността. Гърците и римляните са ги яли, заради невероятния им вкус. Още тогава ядката, кората и листата са се използвали за лекуване на различни болести.

За използването на лешниците от хора свидетелстват китайски ръкописи от преди 5000 г. Още тогава китайците са считали тези ядки за ценна земеделска култура. Нашите предци са започнали да хапват лешници още през неолита. В древността хората са вярвали, че тези ядки носят не само здраве, но и предпазват от мълнии, уроки, зли сили, змии и мишки. Останалите ядки като бадеми, орехи и фъстъци също били подобаващо ценени. Дървото е било и символ на брака, изобилното богатство и семейното щастие. Лешникът се е приемал като символ на мир и здраве и източник на богатство и власт.

И днес лешникът се счита за символ на мир и здраве, богатство и власт.

Лешникът е плодът на дървото леска. Ядките са богати на мононенаситени мастни киселини като олеинова, както и основни мастни киселини – линолова киселина, които помагат за понижаването нивата на лошия холестерол и съответно благоприятстват  увеличаването на добрия холестерол.

Изобилстват откъм фибри, витамини, като витамин Е и минерали като манган, калий, калций, мед, желязо, магнезий, фосфор, цинк и селен. Това ги прави изкючително полезни и подсилващи имунната система в сезона на вирусите и настинките. Въздействат благоприятно на липидите в кръвта, като по този начин защитават от сърдечно-съдови болести, инсулт и рак.

Лешникът е изключително богат и на фолиева киселина. В 100 гр. пресни ядки се съдържат 113 мгг от нея. Фолиевата киселина е важен витамин, особено за бременните жени.

Лешниците са полезни най-вече, когато са сурови. Още преди хилядолетия лешникът е използван като лекарство. Освен ядката и кората, и листата на дървото също били използвани срещу различни болести.

Днес се счита, че лешниците помагат за изработването на кръв и подобрява психическото здраве. Те са отличен помощник за хора, които страдат от анемия и за възстановяващи се след прекарани по-тежки заболявания и хирургични операции. Лешниците могат да са лек срещу туберкулоза, при смущения в дейността на жлезите с вътрешна секреция, при захарен диабет. Препоръчват се при бъбречни и жлъчни пясъци и камъни, възпаления на пикочните пътища, защото действат пикочогонно и до известна степен алкализиращо.