Отбелязваме Европейския ден за борба със затлъстяването

1
243
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

На днешния 19-и май отбелязваме Европейския ден за борба със затлъстяването. Той е учреден с цел превенция на пандемичното нарастване броя на хората с наднормено тегло и затлъстяване – състояния, които се отразяват на цялостното ни здраве и влошават качеството на живота ни.

Затлъстяването и наднорменото тегло най-често могат да доведат до атеросклероза, високо кръвно налягане, диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, повишени нива на мастите в кръвта и други, както и съкращаване на живота с около 7-10 години. Затлъстяването е на второ място след тютюнопушенето като причина за преждевременна смърт.

Според проучвания на експерти от ЕС през последните две десетилетия затлъстяването сред жителите на Европа се е увеличило три пъти, информират от РЗИ – Бургас. Половината от всички възрастни хора и една пета от децата в страните от Европейския регион са с наднормено тегло. От тях една трета са вече със затлъстяване.

По данни на НЦОЗА в България 2 милиона от възрастното население е със свръх тегло, а един милион със затлъстяване. Борбата с наднорменото тегло не е само с козметична цел. Здравословното хранене, оптимален двигателен режим и балансиран начин на живот водят не само до хубава фигура, но и до повече здраве.

В тази връзка от РЗИ – Бургас отправят 12 препоръки:

1. Консумирайте пълноценна и разнообразна храна. Хранете се редовно и с удоволствие в приятна атмосфера, отделяйте достатъчно време за хранене. 2. Консумирайте зърнени храни като важен източник на енергия. Предпочитайте пълнозърнест хляб и други пълнозърнести продукти. 3. Ежедневно консумирайте над 400 грама разнообразни зеленчуци и плодове, за предпочитане сурови. 4. Предпочитайте мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини и сол. 5. Избирайте постни меса, замествайте често месото и месните продукти с риба, птиче месо или бобови храни. 6. Ограничавайте общо приема на мазнини, особено на животинските. При готвене замествайте животинските мазнини с растителни масла. 7. Ограничавайте приема на захар, захарни и сладкарски продукти, избягвайте консумацията на безалкохолни напитки, съдържащи захар. 8. Намалете употребата на сол и консумацията на солени храни. 9. Ако консумирате алкохолни напитки, приемайте ги в умерени количества. 10. Поддържайте здравословно тегло и бъдете физически активни всеки ден. 11. Приемайте ежедневно достатъчно вода. 12. Приготвяйте и съхранявайте храната по начин, осигуряващ нейното качество и безопасност.