U-BG | Актуални български компютърни новини и статии

3
457
Добави коментар
petttto
petttto

Машина на Паскал Сумминг
XVI век – в Русия имаше сметки, в които имаше 10 дървени топки върху тел.
1623 – Вилхелм Шикард, професор в Университета в Тюбинген, разработва устройство, базирано на предавки („броячи на часовници“) за добавяне и изваждане на шестцифрени десетични номера. Независимо дали устройството е изпълнено по време на живота на изобретателя, не е надеждно известно, но през 1960 г. то е пресъздадено и се оказа доста работещо.
1630 – Уилям Одред и Ричард Деламейн създават кръгови и правоъгълни плъзгащи се правила.
1642 – Блайс Паскал представя „Паскалин“ – първото реално реализирано и добре познато механично цифрово изчислително устройство. Прототипът на устройството обобщи и извади петцифрените десетични номера. Паскал направи повече от десет такива калкулатори, а най-новите модели бяха с числа с осем десетични знака.
1673 г. – известният немски философ и математик Готфрид Вилхелм Лайбнис построява добавъчна машина, която извършва умножение, разделяне, добавяне и изваждане. По-късно Лайбниц описва системата за двоични числа и установява, че ако напишете определени групи двоични числа една под друга, тогава нулите и тези във вертикалните колони ще се повтарят редовно и това откритие го накара да мисли, че има напълно нови закони на математиката. Лайбниц реши, че двоичният код е оптимален за система от механики, която може да работи на базата на интермитентни активни и пасивни прости цикли. Той се опита да приложи двоичен код в механика и дори направи рисунка на компютър, който работи на базата на новата си математика, но скоро разбра, че технологичните възможности на неговото време не позволяват създаването на такава машина.

Statcounter code invalid. Insert a fresh copy.