Болезнен удар за Тръмп

1
187
Добави коментар
stivi56
stivi56

Тръмп се опита със сила да наложи своето решение за стената към Мексико, но се провали. Дори консервативни републикански избиратели му се подиграват като на слабак, който е бил бламиран

от Нанси Пелоси.

 

 

 

 

Поражението на Доналд Тръмп в спора за стената по границата с Мексико много напомня за началото на неговия президентски мандат. Тогава неговите републиканци се провалиха с едно от централните си обещания от предизборната кампания – да отменят здравната реформа на президента Барак Обама.

 

 

По твърде болезнен начин Белият дом бе принуден да разбере, че заплахите и ултиматумите не вършат работа, когато трябва да се организира мнозинство от депутатски гласове. След това Тръмп започна да се вслушва повече в гласовете на лидерите от американския Конгрес, което му донесе и първи успех – приета беше неговата данъчна реформа.

Сега Доналд Тръмп получи нов болезнен урок, защото откакто демократите имат мнозинство в Камарата на представителите, играта съвсем се промени. Тръмп бе принуден да схване, че опитът да наложи нещо със сила на Конгреса във Вашингтон е също обречен на неуспех. Стигна се дори дотам, че ядрото на консервативните републикански избиратели му се подиграват като на слабак, който е допуснал да бъде бламиран от Нанси Пелоси.

Още по-неприятно за него е това, че бе сериозно увреден имиджът му на човек, който щял да отмъсти за „забравените мъже и жени“ на Америка. А съветът на милиардера-министър на икономиката Рос, който препоръча на държавните служители, оказали се в принудителен неплатен отпуск, да искат кредити от банките, вместо да се хранят в обществените кухни за бедни, разкри цялата неадекватност на псевдопопулистите.

Пелоси не бива прибързано да се радва

Тръмп бе принуден да подвие опашка и в спора около мястото, на което произнася своята „реч за състоянието на нацията“. И той отново не приличаше на човек, който може да пресуши вашингтонското „блато“. Президентът като нищо би могъл да произнесе тази реч и пред работниците в някоя фабрика в Охайо или на границата с Мексико, но в този случай, разбира се, щеше да е лишен от великолепния декор, който предлага пленарната зала на Пелоси.

Тръмп обаче умее да представя и най-тежките си поражения като истински пробив: в събота той гордо заяви: „Ще строим стената“ – сякаш изведнъж са се появили нови възможности за това. Тази упоритост обаче явно продължава да се възприема добре от избирателите. Това е и една от причините, поради които Нанси Пелоси не бива да изпада в прибързано самодоволство. 78-годишната демократка наистина показа на вътрешнопартийните си критици какво може, но само твърдост не е достатъчна.

Десетки демократи обещаха на своите избиратели, че ще се опитат да преустановят блокадата във Вашингтон, за което е нужна някаква „сделка“ с президента. А той би могъл най-сетне да разбере поуката, която не пожела да си извади от поражението около здравната реформа: за популист като него всъщност би трябвало да е най-лесната работа да кове мнозинства с помощта на съмишленици от най-различни фракции. Но дали това все още е възможно?

 

Андреас Рос, „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”

www.faz.net

Всички права запазени. Frankfurter Allgemeine Zeitung, Frankfurt am Main