Американският застой

1
136
Добави коментар
stivi56
stivi56

Обикновен инженер обяснява, че САЩ вече не са двигател на техническя прогрес

 

 

В моята статия „Кого трябва да обвиняват в САЩ” засегнах как работят в американските компании. Сега искам да дам представа за какво се занимава тази работа.

Вече написах в предишна статия, че работя в московския клон на една от най-големите американски индустриални корпорации. Работата ми се състои от постоянно променящи се проекти. В момента подпомагам различни външни доставчици да добавят оборудването си към базата данни на моята корпорация. Различните производители на една и съща функционалност на оборудването позволяват на моята корпорация да създаде широк спектър от предложения. Т.е. корпорацията предоставя на купувача многостранен каталог, където всъщност едно и също нещо е представено така, че да създаде впечатлението за огромно разнообразие.

 

 

Какво, общо взето, може да се отбележи в работата по всеки проект на голямата американска корпорация? Това е колосалната бюрокрация. Трябва да работим много интензивно, за да попълним множеството електронни формуляри, да получим електронни подписи от различни хора, които на свой ред трябва да попълнят формулярите си. Всеки човек трябва постоянно да пришпорва всеки, за да изпълни сроковете. Вие сте под постоянен стрес от факта, че няма време, някаква форма ще се забие някъде и няма да събере необходимите подписи. Нещо повече, но да беше поне това движение полезно. Наскоро ме помолиха да коригирам стойността на параметър, който беше променен с няколко стотни, което беше по-малко от статистическата грешка. С други думи, тази промяна няма никакъв смисъл, но изискваше огромна работа, за да се запази тази промяна чрез всички бази данни със събирането на множество електронни подписи. Освен това, ако друг път периметърът отново се измени, той може да промени няколко стотни в другата посока.

Най-важният контролен орган са така наречените „чекъри“, т.е. инспектори, които следят коректността на всички чертежи и документи. Те нямат нито цел, нито компетенции да проверяват инженерния компонент. Те само гледат работата ви за спазване на точките от многобройни инструкции и не дай боже, ако имате някаква кръгла скоба вместо квадратна скоба,  която е необходима според инструкциите. Съобщението за грешка веднага отива при вашия мениджър. Грешките в дизайна са най-лесно подлежащи на статистическа обработка и са преведени върху красиви графики на отчетите на мениджърите. На практика не се създава нищо ново, комбинира се, разбърква се и старата графика е леко модернизирана. В този случай, всички работят в пот на челото, включително и този отдел, който постоянно пренаписва и променя инструкциите.

Застоят в техническата област може да се прецени поне от гражданската авиация. Концепцията за „тръба с крила“ съществува вече от повече от 70 години. Не е предложено нищо ново. Дори обикновената промяна във формата на „летящо крило“ може да осигури икономия на гориво и значително увеличаване на пространството в кабината. Свръхзвукови пътнически самолети, погребани заедно с френския „Конкорд“. Ясно е, че тези полети са твърде скъпи. Но такива самолети поне можеха да ги правят. Сега тези знания са загубени. През следващите десетилетия не се планира нищо ново. Може би „Боинг“ ще се насочат към безпилотните полети, ако рускоезичните и индийците им помогнат при програмирането на софтуера. Съгласен съм, че появата на безпилотни товарни самолети и нискотарифни авиокомпании ще може да намали недостига на пилоти и ще вдигне техните заплати. Но що се отнася до появата на свръхзвуков пътнически самолет, вече не е необходимо да разчитаме на Америка. Защо е нужен такъв, ако старото, леко модернизирано и така се продава добре. Пазарът е поделен с „Еърбъс“, защо да се рискува и да се променя нещо? Сега те имат за основна цел всички електронни формуляри да се попълват съгласно инструкциите. Сигурен съм, че на зле летящия F-35 всички скоби в базите данни са му правилни.

Очевидно само нашите, и само заради „любовта към изкуството“ могат да създадат свръхзвуков пътнически самолет. Продаването му на западните пазари все още не е разрешено.

Разбирам, че в защита на Съединените щати могат да попитат за изобретяването на интернет или например на iPhone? На което мога да кажа, че това е постижението, макар и на скорошното, но все пак минало. Най-новите iPhone вече не са пробив и продажбите им естествено падат. Сега американците не могат да създадат нещо, което другите да не могат да произведат. Дори Илон Мъск, представящ американския технически прогрес с безкраен медиен и финансов ресурс, не може да управлява роботизирана фабрика. Липсва компетентност на екипа му. Разбира се, възможно е да се отбележи нейното зрелищно, макар и икономически нецелесъобразно кацане на първите стъпки на проектираната ракета. Освен ако, разбира се, това не са анимации. Сега не можете да се доверите на никого. Но в същото време Америка като цяло е забравила как да изгради атомни електроцентрали и да изпрати живи хора в космоса.

Оказва се, че в някои области има движение напред, заедно с всички, а в някои области съществуващите компетенции се губят. Във всеки случай става все по-трудно Съединените щати да се наричат двигател на световния технически прогрес.

С всичко това сега не очаквам рязък срив в криза за САЩ. Най-вероятно това ще бъде бавна ерозия и трудности при поддържането на вече създадената инфраструктура, поради огромната загуба на компетентност. Вярно е, че този процес ще бъде възпрепятстван от закупуването на мозъци от чужбина. Въпреки че и това става все по-трудно. Сега повече от седемдесет процента от китайските студенти се завръщат в родината си. Преди го правиха по-малко от 30.

Мисля, че не си струва да чакаме точно повторение на Голямата депресия. Поне това няма да бъде крах на борсите. Сега централните банки, или директно, или чрез банки за погасяване, купуват обратно всяко падение. Това е като да удариш топка по бетонен под. Колкото по-здраво я хвърляте, толкова по-високо скача. Разликата между сегашната криза и депресията на 29-та година беше, че не можеха да печатат нули на компютри и нямаше мигновени преводи. Доставянето на камиони с пари до необходимите точки би било смешно.

Като цяло, не си струва да се складират куршуми и патрони. И това е добре. Може би ще е най-добре да се запасите с пуканки или семки за дълъг, понякога скучен, понякога интересен сериал.

 

Превод: В.Сергеев