ЗАРАДИ ВЕРИФИКАЦИЯТА-ЛЕКАРСТВАТА ВЕЧЕ НЯМА ДА СЕ ПРОДАВАТ НА БЛИСТЕРИ? MEDIAMIX МЕДИЯМИКС-НОВИНИТЕ НА ЕДНО МЯСТО

1
186
Добави коментар

Вече над 2050 аптеки са подали заявленията си за свързване с новата системата за верификация на лекарствата. Това съобщи в Сутрешния блок на БНТ директорът на организацията за верификация на лекарствата Илиана Паунова. В същото време зрители сигнализират, че фармацевти не им дават лекарства на блистери заради новите разпоредби. Според Илиана Паунова обаче, новата система не пречи на продажбата на блистери.

Новата система за верификация на лекарствата и старият навик да си купуваме хапчета на блистери се оказаха трудно съвместими. Системата изисква лекарствата, които се отпускат с рецепта, да имат код за верификация върху всяка опаковка.

Кодове върху блистерите обаче няма. Ето защо редица аптекари отказват да продават на блистери. Това пък според някои ощетява потребителя.

Татяна Стефанова – клиент: Той по този начин е задължен да купи по-голямо количество, въпреки че не са му необходими. Първоначално се учудвах, но възприех, че просто не може по друг начин.

Оказва се обаче, че друг начин има. Николай Костов – основател на верига аптеки: Кутията се маркира еднократно, тоест верифицира се еднократно, но се продава на три пъти. Системата е много нова и още не са се научили да я заобикалят. Илиана Паунова – изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата: Верификацията на лекарства не пречи на отпускането на блистери, когато то е законно, тъй като има само определени ситуации, в които отпускането на блистери е разрешено.

Според Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина аптекарите, които продават блистери подлежат на глоба, защото продават лекарства с нарушена опаковка.

Една от причините за забраната за продажба на лекарства на блистери без тяхната опаковка е, че не е безопасно. Защото, ако носим лекарството си в чантата и ако се наруши целостта на опаковката, и влезе кислород, то се нарушават качествата на самото хапче и срока на годност изтича по-бързо. А и в една опаковка има само една лекарствена листовка.

Освен блистерите обаче, системата има и други проблеми. Николай Костов – основател на верига аптеки: Голяма част от кодовете въобще не се разчитат.

Според Илиана Паунова, директор на Българската организация за верификация на лекарствата, техническите грешки са обичайни и очаквани, но с времето системата ще се усъвършенства.Източник:http://news.bnt.bg/