31 март 2019 г. 14:25 ч. Американските служби съобщават, че след изпробването на антиспътниковото оръжие на Индия на 27-ми март, довело до унищожаването на изпитателен сателит, в орбита са се образували над 250 отломки. Собствениците на спътници, които са застрашени от преминаването на тези отломки, са вече уведомени. И това са само тези отломки, които могат да бъдат засечени от наземните системи (т.е. с размер по-голям от топка за голф). Симулациите показват, че в орбита е възможно да има още хиляди боклуци с миниатюрен размер.
Индия на няколко пъти подчерта, че тестът е бил проведен на височина от 300 километра – в ниските региони на околоземна орбита, които са самопочистващи се. Експерти обаче предупреждават, че това не е гаранция, че е бил напълно безопасен. Възможно е след експлозията част от отломките да са били изтласкани в по-високи орбити. Освен това има множество спътници, които работят в елиптични орбити с достатъчно нисък перигей, че да минава през регионите с отломки.
Най-сериозният инцидент с антиспътниково оръжие е отбелязан на 11 януари 2007 година, когато Китай взривява стар метеоспътник на височина 865 километра. Тази орбита е много висока и ще отнеме дълго време, преди да паднат всички отломки. Симулациите показват, че вероятно са се образували 150 000 боклука. Счита се, че към 2035 г. около 30% от тези боклуци ще са още в космоса, като някои от тях могат да останат горе в продължение дори на столетия.
Едно е ясно – колкото и да признаваме правото на всяка една държава да използва космоса за свои нужди, включително военни, горе просто няма достатъчно място, за да могат всички нации да изпробват антисателитно оръжие. Ако все повече правителства проведат подобни изпитания като това на Индия, това ще е технологично самоубийство за цялото човечество.
Антиспътниково оръжие – илюстрация. Image credit : DIA