Димов: Качеството на въздуха е проблем на бедността

1
139
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

”Проблемът с качеството на въздуха е проблем на бедността. Проблемът има социален, икономически и образователен аспект, обхваща цял спектър, който покрива манталитета на държавата и хората в нея”. Това коментира министърът на околната среда и водите Нено Димов при откриването на Европейската конференция за качеството на въздуха SOFAIR. По думите му, данните от мониторинга в различните квартали показват, че проблемът е концентриран там, където са съсредоточени хора с недостатъчно добри икономически възможности.

”Околната среда и по-конкретно качеството на въздуха устойчиво се подобряват само, когато имаме добро икономическо развитие. Затова мерките трябва да бъдат насочени към подобряване на стандарта на хората”, обясни министър Димов.

Той припомни вече действащите промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух и изискванията за качествата на горивата – когато се използва по-качествено гориво, има по-голяма топлина и по-малко замърсяване на въздуха. Втората съществена промяна в закона е свързана с изискването от кметовете на конкретни резултати, а не само изпълнение на програми за по-добро качество на въздуха.

Със съдействието на Световната банка е подготвена Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018-2024 г., която идентифицира като основни източници на замърсяване битовото отопление и транспорта, на второ място – икономиката и индустрията.

С няколко общини вече бяха сключени споразумения по Оперативна програма „Околна среда“ за финансиране на конкретни мерки. Столичната община ще получи над 44 млн. лв., които ще бъдат инвестирани за подмяна на отоплителните уреди в домакинства.

”Правим всичко възможно чрез спестявания да осигурим средства и за други общини, търсим възможности за финансиране и от бюджета”, добави министър Димов.

”През 2011 г. само в 9 от 38 станции е била постигната нормата за  средноденонощното превишаване на годишна база, което е 75% неуспех. През 2018 г. 29 от тях ги постигат, което е 75% успех. От минус 75% до плюс 75% за осем години, това е забележителен резултат“, категоричен беше министър Нено Димов.

Министър Димов допълни, че от 28 общини, включени в Решението на Съда на ЕС от 2017 г., 6 вече покриват нормите и са извън наказателната процедура (Девня, Добрич, Пирдоп, Сливен, Гълъбово и Стара Загора). По предварителни данни за 2018 г. в Ловеч, Варна и Димитровград също се очаква да е постигнато съответствие.