24 юли 2019 г. 08:05 ч. Американското НПО „Планетно общество“ оповести, че разгръщането на платното на космическия апарат „Лайтсейл 2“ е протекло според очакванията. Командите са били изпратени и изпълнени точно както е било предвидено.
Всички системи на борда продължават да работят нормално, съобщават от „Планетно общество“. За съжаление обаче екипът все още не е получил снимки, които визуално да потвърдят разгръщането на платното. Причината за това се дължи на ориентацията на апарата по време на последните комуникационни сесии, както и на наличието на голямо платно, което отсега нататък ще затруднява радиокомуникациите.
Напомням на читателите, че „Лайтсейл 2“ бе изстреляна на 25-ти юни тази година с ракетата „Фолкън Хеви“. Мисията е наследник на „Лайтсейл 1“ – предишната платноходка, която летя през 2015-та година. Целта на тогавашната мисия бе да се тестват технологиите по разгръщането на платното. Всичко мина успешно и платното бе разпънато, но по думите на представителите на „Планетното общество“ са били констатирани множество малки проблеми. Сега, когато „Лайтсейл 2“ е на път да разгърне платното си, очакваме новата мисия да демонстрира промяна на параметрите на околоземната орбита само посредством метода на слънчевото плаване.
Общата площ на платното е цели 32 квадратни метра. Механизмът на действие е следният: самите светлинни фотони оказват налягане върху платното и те задвижват космическия апарат. Правя обаче важно уточнение – това не е задвижване посредством слънчевия вятър, който представлява заредени частички, реещи се в околослънчевото пространство. Светлината е тази, която избутва платното.
Счита се, че слънчевото плаване е една от малкото реалистични технологии, които притежават потенциала да ускорят космически апарати на път към далечните звезди.
Илюстрация на космическия апарат „Лайтсейл 2“. Image credit : The Planetary Society