На илюстрацията: автоматичната лунна станция „Чандраян 2“ в орбита около Луната – текуща конфигурация. Спускаемият апарат „Викрам“ (в горната част) все още не се е отделил от кораба-майка. Image credit : ISRO
20 август 2019 г. 08:45 ч.
Светослав Александров. Днес е голям ден за космонавтиката на Индия, след като автоматичната лунна станция „Чандраян 2“ влезе в окололунна орбита. За втори път построен от индийците космически апарат стана изкуствен спътник на Луната!
Индийската космическа агенция ISRO оповести, че решаващото запалване на двигателя на „Чандраян 2“ е било проведено рано тази сутрин в 06:36 ч. българско време. Двигателят е работил в продължение на 29 минути, а след приключването на работата му окололунната орбита е с парамeтри 114 на 18 072 километра.
Тази първична орбита е твърде елиптична и през следващите дни (започвайки още от утре) ще бъдат проведени няколко маневри, за да може тя да стане 100-километрова кръгова, подходяща за изучаването на лунната повърхност и за последващото освобождаване на спускаемия апарат „Викрам“. Освобождаването е планирано за 2-ри септември, след което „Викрам“ със собствения си двигател ще снижи орбитата си още повече, като периселеният ще бъде смъкнат само до 30 километра. Решаващият ден ще е 7-ми септември, когато спускаемият апарат ще трябва да извърши меко кацане в района на Южния полюс на Луната.
Ако всичко мине наред, Индия ще се превърне в четвъртата държава след СССР, САЩ и Китай, постигнала успешно меко прилуняване.
За повече информация: ISRO
https://www.space-bg.org/
https://www.cosmos.1.bg/