На кадъра: космонавтите Сергей Рижиков и Сергей Куд-Сверчков работят в открития космос на 18-ти ноември 2020. Photo credit : NASA TV
6 април 2021 г. 19:00 ч.
Светослав Александров. Руските космонавти, работещи на Международната космическа станция, идеализират западните си колеги. Това става ясно от резултатите от опита „Взаимодействие“, които са публикувани в книгата „Медико-биологични експерименти на борда на МКС“. Книгата бива представена тези дни (5-8 април) на международния симпозиум „Човек в космоса“ в Москва.
Новината бе съобщена от РИА Новости.
Учените от Института по медико-биологични проблеми (ИМБП) към Руската академия на науките (РАН) обясняват резултатите си с това, че руските космонавти и американските астронавти рядко тренират заедно. Освен това полетите първоначално биват организирани като общи, но вече на Международната космическа станция екипите се делят на национални и те си имат свои собствени командири. По този начин руснаците възприемат колегите си като странници.
„Изследванията потвърждават, че общуването с непознати хора във формална обстановка способства за тяхната идеализация. Такива психологически проявления са се отразили на възприятието на някои от космонавтите към чуждестранните членове на екипажа. В същото време астронавтите и космонавтите малко се отличават едни от други както по техническа, така и по психологическа подготовка“, пише в книгата.
Друг резултат от проучването е установяването на психологическа дистанция между космонавтите и техните наземни ръководители. С други думи руският екипаж се отчуждава от ръкодството в центъра за управление. Това може да доведе до конфликти в бъдеще.
https://www.space-bg.org/
https://www.cosmos.1.bg/