Репортер на New York Times изтри туитове, в които нарече симпатизантите на Тръмп „врагове на народа“

1
162
Добави коментар
Novetika
Novetika

Правният репортер на вестник New York Times (NYT), Кати Бенър, публикува на 27 юли 2021 г. – а няколко часа по-късно изтри – серия от публикации в Twitter, в които твърди, че поддръжниците на 45-ия президент на САЩ, Доналд Тръмп, трябва да бъдат наречени „врагове на народа“.

Туитовете на Бенър, които бяха по повод първото изслушване (27 юли 2021 г.) на инициираната от Демократическата партия, Комисия за разследване бунта на Капитолия от 6 януари 2021 г., гласят:

„Днешното заседание на Комисията за 6 януари подчертава текущата, основна дилема пред националната сигурност: борбата със заплахата за националната сигурност сега налага определянето на поддържниците на един политик, като врагове на народа.

Като американци, ние вярваме, че държавната власт не бива да се ползва срещу политическа фигура или партия. Но какво става, когато един политик изглежда, заплашва държавата? Какво, ако този политик продължава да прави това след напускане на поста си, и ако цялата му партия подкрепя тази заплаха?

Тази дилема остана неразрешена след разследването за Русия и два импийчмънта. Предвид, че много републиканци отричат истината за атаката от 6 януари, се съмнявам, че и Комисията ще я разреши. Така този въпрос остава да бъде разрешен от избирателите, като се даде дори още по-свободен и справедлив достъп до избирателните секции.“

По-рано в кариерата си, Бенър пише за Beijing Review, седмично новинарско списание, издавано от китайската комунистическа партия на пет езика и разпространявано в 150 държави.

Около осем часа по-късно, репортерката на NYT написа в Twitter: „Изтрих неясно формулираните туитове относно изслушването на Комисията за 6 януари“.

Но не обясни защо ги е изтрила, нито стана ясно дали го е направила по своя инициатива или по нареждане на работодателя си. Също не е ясно дали публикациите ѝ представляват нарушаване политиките на социалната медия.

Критики в социалните мрежи

Изявленията на Бенър предизвикаха остри реакции от журналисти и политици в социалните мрежи.

Глен Грийнуолд, бивш журналист от Washington Post: „Удивително: правният репортер на New York Times казва, че САЩ са изправени пред ‘значима дилема за националната си сигурност’, а именно, че поддръжниците на Тръмп са ‘врагове на народа’ и че цялата Републиканска партия е заплаха за държавата. Бенър е репортер, не колумнист. Фиксирането върху 6 януари говори цели едно: категоризиране подръжниците на Тръмп като врагове на народа с цел политическа облага и власт.“

Майкъл Трейси, журналист: „Това е изключително крайно изявление, облечено във фалшивия език на журналистическата неутралност.“

Шон Дейвис, съосновател на изданието Federalist: „Ето един репортер на NYT, изразяващ позицията на корумпираните служители на ФБР и Министерство на правосъдието, които ѝ ‘снасят’, казвайки в прав текст, че политическата опозиция на управляващия режим автоматично те превръща във враг на народа.“

Джим Банкс, член на камарата на представителите от щата Индиана, Републиканска партия: „Това е най-доброто обобщение на националната стратегия за сигурност на администрацията на Байдън, която съм чувал.“

@CryptoCarl_, Twitter потребител: „Как сте, репортерке? Жалка сте. Ако някой е враг на народа, това сте Вие, [тъй като] вероятно работите скришом за Китай. Репортерите трябва да излагат факти и новини. Нямаме нужда от Вашите мнения, които са неоснователни и неинформирани.“

@realjessedrama, Twitter потребител: „[Туитовете на Бенър представляват] @nytimes накратко.“