УСПЕХ: Космическият кораб Крю Драгън изпрати четирима туристи до рекордна за частното предприемачество 585-километрова орбита!

1
143
Добави коментар
redbul80
redbul80

Изглед от космическия кораб „Крю Драгън“ при височина 585 километра – за пръв път хора се отправят толкова далече от нашата планета след 2009 г. – последната обслужваща мисия до телескопа „Хъбъл“. Photo credit : SpaceX

16 септември 2021 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Тази нощ в 03:02 ч. българско време от космическия център Кенеди излетя ракета „Фалкън 9“ с пилотирания космически кораб „Крю Драгън“ и четирима космически туристи на борда. След успешно запалване на собствените си двигатели корабът достигна до кръгова орбита на разстояние от Земята 585 километра – с което частната мисия, озаглавена „Inspiration4“, се присъедини към елитен клуб пилотирани експедиции, отдалечили се от родната планета на повече от 500 километра. В миналото е имало само 15 такива експедиции – деветте полета в рамките на програмата „Аполо“ до Луната, двете изстрелвания на американски кораби „Джемини“ във високи орбити и четирите обслужващи мисии на американските совалки до телескопа „Хъбъл“. 

Забележителното е, че „Крю Драгън“ започна да поставя такива рекорди едва на четвъртия си полет. Но още по-впечатляващо е, че ако преди астронавти са напускали Земята толкова далече заради правителствена директива (да се изпрати човек на Луната) или наложено от ремонта на орбитален апарат като „Хъбъл“, днес това се случва заради частното предприемачество. Експедицията е финансирана от милиардера и бизнесмен Джаред Айзъкман, ръководител на компанията Shift4 Payments. Той е избрал да вземе със себе си още трима души, нито един от които не е богат и не би могъл да си позволи космически полет без подкрепата на Айзъкман. Съответно „Inspiration 4“ дарява надежди, че това е началото на епоха, в която космосът ще стане по-достъпен за всеки един от нас. Към Айзъкман се присъединиха Хейли Арсено, лекарка, преживяла рак на костите и първият кандидат-астронавт с протеза, преподавателката Шан Проктър и бившият военен Крис Сембовски.

Очаква се „Inspiration4“ да завърши своята програма изцяло в автономен режим, без намесата на екипажа, но ако нещо се случи, Айзъкман и Проктър са обучени да пилотират „Крю Драгън“. 

Освен че днешният космически полет е първата изцяло туристическа мисия до орбита, това е първата орбитална експедиция на САЩ, която не е планирана от НАСА. Също така това е първото изстрелване на хора до орбита след 2009 година, при което не е предвидено посещение на космически станция (МКС или някоя от китайските „Тянгон“). 

Бяха отбелязани и няколко съществени рекорда за СпейсЕкс. За пръв път хора излетяха в космоса посредством ракета, оборудвана с първа степен, използвана на две предходни изстрелвания. И днес след своята мисия степента се завърна на Земята безпроблемно на плаващата платформа „Просто прочети инструкциите“. Това е вторият полет на пилотираната капсула „Ресилиънс“, която в периода между ноември 2020 и април 2021 г. бе използвана за превоз на първия редовен екипаж до МКС. Но най-важното: днес бе поставен рекорд за брой кораби от серията „Драгън 2“ в околоземна орбита – понастоящем космоса имаме два пилотирани „Крю Драгън“ и един товарен „Карго Драгън“.

Налице е и цялостен рекорд за брой хора в космоса – общо 14. Седем живеят на МКС, трима са на китайския космически кораб „Шенчжоу 12“ и четирима на „Inspiration4“. Този рекорд няма да се задържи дълго – по-рано през деня „Шенчжоу 12“ се отдели от основния модул „Тянхъ“ на китайската станция и ще се завърне на Земята утре.

Екипажът на новоизстреляната туристическа експедиция ще прекара близо три дни в 585-километровата си орбита. Понастоящем е планирано „Крю Драгън“ да се завърне на Земята в събота (на 18-ти септември) или в неделя (на 19-ти). Но в случай на лошо време или технически проблеми корабът може да остане в космоса до една седмица.

На борда на кораба ще бъдат проведени множество научни експерименти, които включват медицински изследвания като ултразвукови прегледи и мониторинг на нивото на кислорода на пътешествениците. Това ще разшири познанията ни как космическите условия влияят на човешкия организъм. 

Видеозапис от днешното изстрелване – Youtube връзка

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/