Преди 20 години, на един индонезийски остров, изследователи намират фосили на ранен вид хора, които са едва около 1.07 метра високи. Разбираемо, те са наречени „хобити“, а всъщност са Homo floresiensis, наречени на остров Флорес. Сега, ново изследване установява, че техните предшественици са били още по-дребни на ръст и затруднява още повече позиционирането им в еволюционната линия.
„Не очаквахме да открием толкова дребни индивиди на такава стара локация“ казва Юсуке Кайфу , един от авторите на изследването.
Първите фосили на „хобити“ са на възраст между 60 и 100 хиляди години, а новите са намерени на около 80 км от тях.
Проучването предполага, че предшествениците на „хобитите“ биха били по-дребни, а последващ анализ на фосилите доказва, че са били с 6 сантиметра по-ниски и са живели преди около 700 хиляди години. Причините те да са толкова дребни и мястото им в човешката еволюционна история са обект на дебат. Вероятно е те да са били последните ранни хора, които са изчезнали от света.
Не е ясно и как по-големите Хомо еректус, живели в района преди „хобитите“ се смаляват и кога е живял общият предшественик с тях. Нужни са повече фосили, за да се определи и къде стоят те в еволюцията на вида ни, която с оказва много по-сложна отколкото си представяхме.
Източник: AP News