Разкрита ли е тайната за произхода на писмеността

340
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Изследователи откриват връзка между най-старата известна писменост и мистериозни символи, чието значение все още не е разкрито, но те са съществували преди около 6 хиляди години.

За най-старата система за записване в света се счита клинописът. При него се ползват остри предмети, за да се изписват символи върху глинени плочи. Такава писменост е ползвана вече широко в древен Шумер, около 3400 г пр. Хр. Счита се, че клинописа възниква в Месопотамия, област, където се развива първата известна човешка цивилизация.

Преди клинописа е имало различни архаични записи с пиктографски знаци, или т.нар. прото клинопис. Те за първи път се появяват преди 3350 до 3000 години преди хр. в град Урук, днешен Ирак.

Произхода на тези символи обаче тъне в неизвестност и много от тях не са разшифровани.

Сега, изследователи осъществяват анализ на прото клинописа и с изненада откриват общи елементи с гравирани цилиндрични печати от Урук, датиращи от 4400 г. пр. Хр. Някои от тези символи съвпадат перфектно и изглежда имат едно и също значение.

„Нашите открития показват, че дизайните на гравираните цилиндрични печати са свързани директно с развитието на прото клинописа в южен Ирак.“ казва водещият автор на изследването и координатор на екипа, Силвия Ферара, професор по класическа филология в Болоня. „Те също показват как значението, първоначално свързано с тези дизайни се интегрира в писмената система.“

Резултатите могат да променят начина, по който разбираме изобретяването на писмеността и развитието на древните цивилизации, които са разработвали технологията преди хиляди години.

Писмеността възниква, за да проследява транзакции при търговски сделки.

Урук е един от най-древните градове, които възникват в Месопотамия и за времето си е бил културен център на целия регион. Там гравираните цилиндрични печати са изобретени и са се използвали в административни дейности в региона.

Цилиндричните печати са търкаляни в мокра глина, за да остават отпечатък. В ранните системи за проследяване на транзакции често са ползвани такива видове печати. Мотивите са нещо като брандиране на стоката, за да се разпознава.

За да се документира накъде отиват стоките, се ползват и други видове токени, глинени плочки и елементи, които се повтарят.

Според изследователите, прото клинописа се развива от тези ранни форми на счетоводство, но досега нямаше връзка между тях, която да покаже как се извършва прехода. За разлика от клиновидните печати, прото клинописа се открива само в Ирак.

Връзката между печатите и писмеността отдавна е известна, но няма доказателства за връзка между символите, за да стане ясно как те се трансформират в писменост.

Екипът изследователи сравняват мотиви от цилиндричните печати и прото клинописа, за да се проследят символите. Очаква се да има бегла връзка, но вместо това е установено, че изображенията от печатите директно се трансформират в символите на пиктограмите в прото клинописа.

Изображенията с най-явна връзка предполагат транспорта на буркани и плат.

Това е първи път, в който се демонстрира връзка между различни пиктографски изображения неречни общо прото клинопис и изображенията на печатите, които се ползват по-рано. Авторите предлагат и контекстуален анализ на изображенията и техният преход към писменост.

Сега, екипът иска да изследва какви стоки са проследявали местните и какво е било значението им, за да ги документират.

Писмеността е технология, която се развива естествено, с напредъка на цивилизацията, но е изобретена от нулата едва някоко пъти в историята. Всички останали писмености само надграждат над тези няколко независими уникални изобретения, така че е изключително ценно да научим как се развива от нуждата на хората да проследят транзакциите до организираната система за документиране на всякакви събития.

Източник: CNN