Преди десетилетие, мистериозни кратери започват да се образуват в Сибир. Те са големи дупки с диаметър десетки метри и изглежда възникват при големи сили.
От 2014 г. насам, над 20 такива картера са се образували, като последните новооткрити са от август тази година.
Години наред изследователите се опитват да установят как се образуват, като има различни хипотези, включително и някои несериозни, като например извънземни.
Сега, екип инженери, физици и компютърни специалисти казват, че са намерили обяснение. Техните открития са публикувани в изследване, според което причина са климатичните промени в комбинация с необикновената геологията на региона.
По досегашни данни, картерите се формират когато газовете, задържани под тундрата, включително метан, се концентрират под земята и причиняват надуван на повърхността. Когато налягането отдолу нарасне, хълмът избухва, газовете се разпръскват и се образува кратер. Но какъв е точният механизъм на нарастването на налагането на газовете, не е ясно.
Сегашното изследване проучва въпроса в детайли. Първо, те считат експлозиите за химични реакции, но скоро отхвърлят тази хипотеза, защото там няма нищо, което да предизвика химическо запалване.
Следващата хипотеза е физическа и откритията са свързани със специфичната геология на региона.
Там има дебел слой пермафрост. Това е комбинация от почва, скална маса и седименти, които са замръзнали заедно с лед. Под пермафроста има слой метанови хидрати, което е метан в твърдо състояние.
Между тях се образуват джобове, около метър, от солена, не замръзнала вода, наречена „криопег“.
Когато температурата се повишава, горният слой почва се топи и предизвиква водата да се стича през пермафроста към криопега. Но тъй като няма достатъчно място за допълнителната водя, криопега се надува, налягането нараства и се образуват пукнатини. Така се освобождава налягането, но това повлиява метановите хидрати, които при намаленото налягане реагират и избухват.
Целият процес може да отнеме десетилетия, преди да се образува кратер и е много специфичен за района.
Според Евгени Чувикин, изследовател от Москва, хипотезата не е достатъчна, за да обясни процеса. Той смята, че слоят пермафрост съдържа големи количества лед и метан. Водата не може толкова лесно да стигне до криопега отдолу, а неговото изследване се фокусира върху натрупването на метан в джобовете в горния слой на пермафроста, което повишава налягането до избухване.
Други изследователи също смятат, че газовете, които отговарят за тези кратери са повече и имат нужда от още изследване.
Всички са единодушни за едно обаче: климатичните промени са в основата на всички тези процеси, които могат да повишават налягането под земята.
Източник: CNN