Мистериозна нова медуза изненадва изследователите, които я проучват 20 години.
Новото животно е с размер на ябълка и се казва Bathydevius caudactylus (произнася се Батидевиус каудактилус) и официално се класифицира като морски плужек или вид мекотело.
Батидевиус плува, свети и е първото такова животно, открито в дълбините на океана. Обичайно морските плужеци живеят по дъното или крайбрежията, а в открития океан са близо до повърхността.
Новата медуза обаче може да живее на дълбочина между 1000 и 4000 метра и е уникално животно.
За първи път мистериозната медуза е открита през 2000 г. и от тогава има над 150 наблюдения на вида.
На такива дълбочина изследванията са трудни, а адаптациите на животните ще разкриват тайните на тази зона в океана. Тя обхваща около 70 % от световния океан, но е слабо изследвана.
След 20 години изследване на Батидевиус, изследователите продължават да са озадачени, макар вече да има и някои отговори.
За разлика от роднините си, Батидевиус не ловува, а хваща в капан плячката си. Обичайно хищниците трябва да са по-силни от плячката си, но в случая, Батидевиус просто е по-голям и може да се разтегне и да погълне жертвата си, след което да я убие.
Не само това. Видът е хермафродитен и когато трябва да отдели яйцата си, може да ползва крайника си, с който се придвижва, за да се закачи за дъното.
За избягване на хищници, той разчита на прозрачното си тяло, а ако има нужда, може да избяга много бързо.
Ако е застрашен, Батидевоус включва „фаровете“ и започва да свети, за да обърка противника.
За изненада на учените, той може да откачи светеща част за „примамка“ на хищника, подобно на опашките на гущерите и тази част после пак ще порасне.
Биолуминесценцията не е рядкост при морските животни, но при Батидевиус не ясно как се осъществява, а той няма други роднини с такава особеност, така че това може би значи, че при него светенето възниква на ново в еволюцията.
Остава въпросът със заплахите за животното, заради това, че то се размножава по дъното, но живее и се храни свободно.
Източник: CNN