Дори и най-опитните моряци се страхуват да плават през това място, което е отнело живота на хиляди моряци.
Бермудският триъгълник е известен с множеството си истории за мистериозни изчезвания на кораби, самолети или хора. Тази зона се намира в Атлантическия океан, по-специално между регионите на Маями, Бермудите и Пуерто Рико, и големият брой инциденти го обвива в митове и теории на конспирацията. Този участък от морето обаче не е най-опасният в света, тъй като по на юг, в Тихия океан, се намира страховитият проход Дрейк.
Известен също като море Хосес, проходът Дрейк се намира на юг от Аржентина и разделя Южна Америка от Антарктика. Известно е като най-опасното и враждебно място в световните океани и е предизвикателство дори за най-опитните мореплаватели и моряци.
Проходът Дрейк се е образувал след отделянето на южноамериканския континент от Антарктида, поради миграцията на плочата Скотия на изток. Това образува разделение между топлите води на Субантарктика и студените течения в близост до антарктическия континент. Това е и основната причина за ниските температури, поддържани от огромните ледени покривки на Антарктида, тъй като това е климатична преходна зона, която разделя студените и влажни субполярни условия на Огнена земя, от замръзналите полярни региони на Антарктида.
Проходът Дрейк, най-опасното място в океана
Неговият откривател е испанският мореплавател Франсиско де Осес, който го прекосява през 1536 г. по време на експедицията до Молукските острови на Гарсия Жофре де Лоаиса. Четиридесет години по-късно британският изследовател сър Франсис Дрейк също плава през Магелановия проток, през 1578 г., осъзнавайки, че може да има връзка между Атлантическия и Тихия океан.
Районът се намира в рамките на Антарктическото циркумполярно течение (ACC), известно още като Westerly Wind Drift. Той е широк около 800 километра и дълъг 1000 километра, което го прави най-късото разстояние между антарктическия континент и всяка друга земна маса. Векове наред той е бил ключов маршрут за навигаторите, свързващ Атлантическия с Тихия океан, преди изграждането на Панамския канал.
Ниските температури, непредвидимото време, което се променя бързо за няколко минути, и липсата на твърда земя, заедно с екстремни вълни до петнадесет метра, причинени от особено силни ветрове са някои от факторите, които правят това място най-опасната морска зона. Понякога циклони се образуват в Тихия океан, преди да бъдат пометени към прохода Дрейк. Днес той е маршрут за круизи и експедиции до Антарктида, както и атрактивно предизвикателство за опитни мореплаватели. По официални данни повече от десет моряци са загинали, опитвайки се да преминат през този проход.
Източник: LA RAZON