С помощта на дронове, археолози откриват 4000-годишна мрежа от канали в територията на днешната страна Белиз. Те предполагат, че още преди храмовете на маите, обитателите на тази територия са извършвали значими строежи.
„Изображенията от въздуха бяха критични за идентифицирането на очевидния зигзагообразен модел на каналите.“ казва водещият автор на изследването. Те продължават няколко километра през влажни зони.
Изглежда, каналите са били използвани, за да пълнят басейни, в които е отглеждана риба.
Мрежата е строена поне преди 4000 години от полуномадски племена на полуостров Юкатан. Според изследването тези канали са ползвани поне 1000 години, дори повече, включително и през периода, в който маите започват да изграждат постоянни селища и започва да се развива културата им.
Подобна структура, която е построена преди толкова години, показва развитието на цивилизацията там, смятат археолозите.
В пика на цивилизацията на маите, те строят храмове, пътища, пирамиди и други монументи, имат писменост, математика и астрономия. От тях са запазени множество останки, за разлика от по-ранните цивилизации, но сегашното откритие започва да разкрива корените на маиската култура.
Каналите са форма на строителство и може да са помогнали при създаването на по-късните дизайни на цивилизацията, тоест има приемственост между древните риболовци, обитавали тази теротория и маите.
От по-практична гледна точка, улавянето на риба чрез задържането ѝ в канали е начин да се осигури храна за нарастващото население, което също е предпоставка за по-нататъшно културно развитие.
Източник: AP News