ЮНЕСКО обяви астурийския сайдер за нематериално културно наследство на човечеството в решение, взето тази сряда на 19-ата сесия на Междуправителствения комитет, проведена в Асунсион, Парагвай. Тази инициатива признава сайдера като културно богатство на Астурия и засилва ролята му на символ и идентичност на региона. От сипването му в чаша, до мелниците, където се прави и фестивалите за сайдер.
„Около сайдер ние изградихме собствен културен пейзаж, начин на живот и усещане за Астурия, който оставя своя отпечатък и ни отличава“, каза Ванеса Гутиерес, министър на културата, езиковата политика и спорта. Която отговаряше за защитата на испанската кандидатура, сред 58-те, които бяха оценени от комисията.
Уникално културно наследство
Подкрепена от правителството на Княжество Астурия, тази кандидатура подчертава набор от практики, свързани с производството, дистрибуцията и потреблението на натурален сайдер, традиции, датиращи най-малко от средновековието. Някои експерти казват, че техниката на приготвяне на напитката датира от преди 2000 години. Тези практики не само обхващат техническите познания за приготвяне на сайдер, но и ролята му като символ на идентичност и принадлежност към астурийската общност.
Правителството на Княжество Астурия, в сътрудничество с различни свързани сектори и институции, посвети последното десетилетие на популяризирането и опазването на наследството, свързано с традициите на сайдер. През 2014 г. културата на сайдер беше определена като нематериален актив от културен интерес (BIC), отбелязвайки началото на интензивната работа, която завърши с освещаването му като нематериално културно наследство за човечеството.
Сайдерът не е просто напитка, това е елемент, който е в основата на социалния и културен живот на Астурия. Консумацията му е неразривно свързана с градските ритуали, които насърчават взаимодействието и социалната интеграция на обществото. В допълнение, специфичният речник, разработен в астурийския език около сайдера, е доказателство за неговата дълбока връзка с езиковата и културната идентичност на региона.
Източник: LA RAZON