Най-старият предшественик на бозайниците в света, e открит в Майорка

49
Добави коментар
AleksM
AleksM

Първите бозайници са еволюирали преди около 200 милиона години, в ранните дни на динозаврите, но са произлезли от много по-стара група, терапсидите, които, въпреки, че не са приличали на бозайници, са имали някои черти на бъдещите си роднини. Те са били протобозайници. Екип от учени откри в Майорка най-стария изкопаем терапсид, откриван някога. Това е съблезъб хищник с размерите на средно голямо куче.

Новият фосил, който все още няма име на вид принадлежи към изчезнала група, наречена горгонопси, която е живяла в Перм преди 270 и 250 милиона години и е дал началото на първите бозайници 50 милиона години по-късно. „Горгонопсите са по-тясно свързани с бозайниците, отколкото с всяко друго живо животно и въпреки, че нямат съвременни потомци, нито са наши преки предци, те са свързани с видове, които са били бозайници“.

Досега се смяташе, че най-старите известни горгонопси са живели преди около 265 милиона години, но новата вкаменелост е отпреди 270-280 милиона години, така че „е много вероятно това да е най-старата горгонопсия на планетата“, казва Жозеп Фортуни, водещ автор на статията и ръководител на групата в Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont (ICP).

Местоположението на екземпляра на Балеарските острови само по себе си е необичаен факт, тъй като досега останките от горгонопсии са били намирани на много голяма надморска височина, като Русия или Южна Африка. Но в периода Перм, преди около 270 милиона години, Майорка е била част от суперконтинента Пангея и се е намирала на екваториална ширина. Това, което днес би било Конго или Гвинея и е имала мусонен климат с два сезона, влажен и сух .

Мястото, разположено в община Банялбуфар, в Сиера де Трамунтана (Майорка), е разкопано в три кампании, в които са открити изненадващо много костни останки.

„Намерихме всичко, от фрагменти от череп, прешлени и ребра до много добре запазена бедрена кост. Никога не сме предполагали, че ще намерим толкова много останки от животно от този тип в Майорка“, обяснява Рафел Матамалес, куратор на Museu Balear de Ciències Naturals (MUCBO|MBCN).

Костите позволиха на изследователите да реконструират външния вид на животното. „Ако видите това животно да се разхожда по улицата, то би изглеждало като средно голямо куче, може би с размерите на хъски, но без козина и кучешки уши“, обяснява Ангелчик. Животното е било съблезъб хищник. Всъщност това е най-старото животно, което учените са открили с кучешки зъби, „дълги като остриета“, описва изследователят.

Анализът на костите предполага, че това вероятно е най-старият горгонопс на планетата, датиращ най-малко от 270 милиона години, докато „другите записи на тази група по света са малко по-млади“, казва Фортъни. За учените откриването на тази нова вкаменелост е още едно парче от пъзела на еволюцията на бозайниците, защото фактът, че този горгонопсиан е десетки милиони години по-стар от най-близките си роднини, променя нашето разбиране за еволюцията на терапсидите.

„Преди времето на динозаврите е имало епоха на древни роднини на бозайниците. Повечето от тях са изглеждали много различно от бозайниците, които познаваме днес. Те са били много разнообразни и са изпълнявали много различни екологични функции“.

Въпреки малката площ, която заемат, Балеарските острови имат изключителни фосилни записи. Най- известните вкаменелости са тези от плейстоцена и холоцена, но са открити и забележителни вкаменелости от други периоди, като например най-стария комар в света, почти хиляда вида амоноиди (главоноги, свързани с калмарите), предци на коне и хипопотами, гигантски акули и големи коралови рифове.

 

Източник: LA RAZON