Огледални бактерии предизвикват притеснения за бъдещето

38
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Група от 38 учени от девет страни алармира за потенциалното създаване на огледални бактерии – синтетични организми с обърната молекулна структура, които могат да представляват риск за хората, животните и растенията. Макар че технологиите за създаването на тези бактерии все още са на десетилетие разстояние, учените смятат, че потенциалните опасности са „безпрецедентни“ и до момента са подценявани.

Всички известни форми на живот разчитат на еднаква „хиралност“, или посока на молекулярната структура – ДНК и РНК се изграждат от дясноориентирани нуклеотиди, а протеините – от лявоориентирани аминокиселини. Огледалните бактерии биха били радикално различни, тъй като техните молекули ще бъдат наобратно. В резултат на това имунната система на живите организми може да не ги разпознае, което ще я направи неефективна в борбата срещу инфекции.

В доклад, публикуван в Science, учените подчертават, че макар реална заплаха да не съществува в момента, рисковете от огледалните бактерии са твърде сериозни, за да бъдат пренебрегнати. Възможността тези бактерии да се разпространят като инвазивен вид и да причинят смъртоносни инфекции сред екосистеми и организми, включително хора, е реална. Дори ако първоначално те не се развиват добре, еволюцията може да доведе до мутации, които да ги направят по-устойчиви.

Според доклада, създаването на огледална клетка би изисквало мащабни и координирани усилия, подобни на тези при проекта „Човешки геном“, който отне повече от 12 години. Макар науката да е все още далеч от тази цел, синтетичните биолози вече работят по методи за създаване на клетки от основни молекули, за да разберат по-добре произхода на живота и неговите възможности.

Критиците на идеята посочват, че техническите предизвикателства са огромни – синтетичната биология все още се бори да създаде устойчиви клетки с обикновени молекули, а използването на огледални молекули прави процеса значително по-сложен. Според професор Том Елис от Лондон, създаването на огледални бактерии е сравнимо с опитите на хората да стъпят на Марс, докато обсъждат полети до други звезди.

Въпреки че изследванията са в начална фаза, учените настояват за строги мерки. Те препоръчват спирането на проучванията в тази област, докато няма ясни доказателства, че огледалният живот не крие изключителни опасности. Те също така призовават финансиращите институции да не подкрепят подобни експерименти.

Според доклада, макар технологиите да не съществуват днес, пренебрегването на тези потенциални рискове може да доведе до катастрофални последици в бъдеще. Учените са единодушни, че внимателното обмисляне и глобалното сътрудничество са от съществено значение за предотвратяване на евентуална катастрофа, която огледалните бактерии биха могли да причинят.

Източник: CNN