Учени откриват ефективен начин за изтриването на лошите спомени

109
Добави коментар
AleksM
AleksM

Ако усещате, че вашите лоши преживявания ви пречат да се чувствате психически добре, ето какво можете да направите, за да промените това

С напредването на възрастта преживяваме всякакви неща, които изграждат нашата личност. Понякога преживяваме моменти на радост, вълнение или емоция, които ни карат да се чувстваме добре. Има и случаи, в които изживяваме тъжни и травматични ситуации, които ни карат да се чувстваме неспокойни, когато се сетим за тях.

За съжаление ние, хората, сме склонни да се съсредоточаваме повече върху онези моменти, които са ни наранили, отколкото върху щастливите неща, които ни карат да се чувстваме по-добре. Но как да се отървем от лошите мисли?

Как да изтрием лошите спомени?

Представете си свят, в който травматичните или негативните спомени могат да бъдат отслабени и заменени от по-положителни. Идеята изглежда като научна фантастика, но може да се превърне в реалност, в близко бъдеще, благодарение на нов подход, разработен от международен екип от учени. Според скорошно проучване, повторното активиране на положителните спомени, докато спим, може да бъде ключът към лечението на психични проблеми, свързани с травматичните преживявания.

Как работи този метод?

Общо 37 доброволци са участвали в експеримента, който е проведен в продължение на няколко дни. На първия етап изследователите карат участниците да свържат измислени думи с изображения, с негативно съдържание, като наранявания или опасни ситуации. След период на почивка някои от тези асоциации бяха препрограмирани, свързвайки ги с положителни образи като спокойни пейзажи или усмихнати деца.

Номерът на този метод е в съня. По време на NREM фазата (сън без бързи движения на очите), известна със своята съществена роля в консолидирането на паметта, бяха възпроизведени записи на свързаните по-рано измислени думи. Докато това се случва, изследователите наблюдават мозъчната активност с помощта на електроенцефалография, наблюдавайки значително увеличение на тета вълните, свързани с емоционалната обработка на спомените.

Какви са резултатите?

При тестването на участниците дни след експеримента изследователите установиха, че негативните спомени са отслабнали, докато положителните спомени преобладават в умовете им. В допълнение, тези препрограмирани спомени се възприемат като по-положителни. „Неинвазивната интервенция по време на сън може да промени неприятните спомени и свързаните с тях емоционални реакции“, подчертават авторите в своя доклад. Това може да отвори нови пътища за лечение на състояния, свързани с травма и патологични спомени, като посттравматично стресово разстройство (ПТСР).

Въпреки че резултатите са обнадеждаващи, учените предупреждават, че има още дълъг път за прилагане на този подход в реален контекст. Спомени, пресъздадени в лаборатория, като например неприятни образи, нямат същото емоционално въздействие като травматично събитие, преживяно в реалността, което би могло да затрудни препрограмирането им.

„Тези открития разкриват нови хоризонти за лечение на травми и неприятни спомени, предлагайки надежда за тези, които страдат от техните последици ежедневно“, заключават учените.

 

Източник: LA RAZON