Роботи помагат на застаряващи фермери в Япония

104
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Япония е страната с най-старото население в света, като една трета от жителите ѝ са на възраст над 65 години, а един от десет е над 80 години. Това се дължи на ниската раждаемост и високата продължителност на живота.

Тази демографска ситуация се отразява пряко на работоспособното население – хората на възраст между 15 и 64 години. Прогнозите сочат, че броят им ще намалее с 30 милиона души между 2020 и 2070 г.

Селското стопанство е сред най-силно засегнатите сектори. Според Министерството на земеделието, горите и рибарството на Япония броят на хората, основно заети в земеделието, се е намалил наполовина между 2000 и 2023 г., а тези на възраст под 60 години съставляват само около 20% от общия брой. За да се справи с недостига на работна ръка, страната не само разхлабва политиките за имиграция и раждаемост, но и все по-често използва роботи.

През 2021 г., докато все още е студент, Тамир Блум основава компанията Kisui Tech, която използва технологии от космическите изследвания за създаване на робот за земеделие, подпомаган от изкуствен интелект.

„През последните 20 години около 50% от фермерите са се пенсионирали, което означава, че все по-малко фермери трябва да осигуряват стабилни доставки на храна,“ казва Блум.

Полуавтономният робот, наречен Адам, може да транспортира продукция през труднодостъпни терени, да коси трева и да пръска полетата с пестициди. Блум се вдъхновява за идеята, докато провежда изследвания върху лунни роувъри и тяхната способност да се движат по неравен терен.

„Докато пътувах из японската провинция, забелязах трудностите, свързани с недостига на работна ръка – изоставени къщи, застаряващи фермери,“ споделя Блум. Тези наблюдения го подтикват да приложи технологиите за неравен терен в селското стопанство.

Kisui Tech работи в сътрудничество с Аграрния факултет на Университета в Чиба, близо до Токио, за да разработи два модела на Адам – стандартен и мини версия. По-големият модел, висок 70 см и дълъг 188 см, е предназначен за ябълкови и крушови градини, докато по-малкият е насочен към лозови и райски градини, където редовете са по-тесни.

Освен роботите, Kisui разработва онлайн платформа, наречена Нютон, която предоставя на фермерите информация в реално време за състоянието на културите, болести и управление на стопанствата.

Роботът Адам се очаква да струва около 20 000 долара на международните пазари. Блум отбелязва, че японските фермери, въпреки стереотипите за традиционализъм, са изключително отворени към новите технологии.

Освен в земеделието, Kisui вече е провела успешно тестове за автоматизиране на патрули и събиране на данни в соларна електроцентрала. Компанията получава запитвания и от строителната индустрия за използване на робота за патрулиране, сигурност и транспорт на тежки товари.

„Виждаме Адам не само като инструмент за земеделие, но и като решение за всякакъв вид работа на открито,“ заключава Блум.

Източник: CNN