Нов проблем: не знаем нищо за 99% от видовете насекоми

595
Добави коментар

Докато редовно чуваме за намаляване на популациите на „харизматични“ насекоми като пчелите, огромните пропуски в данните правят почти невъзможна защитата на останалите.

Въпреки значителното въздействие на хората върху планетата, ние не сме доминиращият вид. За всеки човек на Земята се падат приблизително 1,4 милиарда насекоми. Всички заедно биха тежали 70 пъти повече от цялото човешко население.

Насекомите са най-многобройният и разпространен клас в животинското царство, но знанията ни за тях са плашещо оскъдни. А тъй като са жизненоважни за производството на храна, намаляването на ключови видове е причина за сериозно безпокойство.

Но това ли е началото на така наречения „инсектагедон“? Според ново изследване, ръководено от Британския център за екология и хидрология и Зоологическото дружество на Лондон, отговорът е: просто не знаем. Само 1% от видовете насекоми са добре проучени

Според изследването, по света са известни около 1 милион вида насекоми. От тях само 12 100 са били оценени по Червения списък на застрашените видове на IUCN. От оценените, 20% се смятат за застрашени.

Но след като по-малко от 1% от видовете са изобщо проучени, логичният въпрос е:  „А какво става с останалите 99%?“

Мониторингът на насекоми почти не се извършва извън Северна Америка и Европа. Изследователите посочват, че почти нищо не се знае за насекомите в части от Азия и Южна Америка, а за Африка практически липсват данни.

Пеперудите, пчелите и водните кончета са под прожекторите, пчелите и водните кончета също са добре проучени.  16% от водните кончета се считат за застрашени от изчезване, а популацията на пчелите е намаляла с 60% от 90-те години насам. Но те не са единствените опрашители, нито единствените полезни насекоми, жизненоважни за екосистемата.

Как да разберем кои видове са под заплаха?

Няма съмнение, че много насекомни видове са в упадък. Причините включват загуба на местообитания, използване на пестициди, намаляване на хранителните източници.

Но авторите подчертават, че преди да е станало късно, трябва да разберем как хората влияят на популациите на насекоми.

Изследователите предлагат нова методология, чрез която да се определи как различни фактори влияят на местните видове. Чрез комбиниране на разнородни източници на данни, учените се надяват да изградят по-пълна картина за здравето на насекомите в световен мащаб.

Следващата стъпка е тестване на новата рамка чрез различни методи, които ще моделират реакциите на насекомите спрямо заплахи. Изводите ще помогнат да се оцени реалното състояние на насекомната фауна по света.

Източник: Euronews