Нов документален филм разкрива невероятните резултати от проект за създаване на 3D подводни сканирания на обречения океански лайнер RMS Titanic, който потъва преди 113 години.
„Титаник: Дигиталното възкресение“ разказва историята за това как компанията за дълбоководно картографиране Magellan създава „най-прецизния модел на Титаник, правен някога: дигитален близнак в реален мащаб 1:1, точен до последния нит“, според изявление на National Geographic.
Когато Титаник отплава на 10 април 1912 г., той е най-големият пътнически кораб в експлоатация и се смята за непотопяем. Само четири дни по-късно, първото му плаване се превръща в международна трагедия, когато корабът удря айсберг в Северния Атлантик в 23:40 ч. на 14 април. Той потъва за по-малко от три часа.
Корабът не разполага с достатъчно спасителни лодки за приблизително 2 220 души на борда. Повече от 1 500 души загиват в катастрофата, а Титаник се превръща в най-известното корабокрушение в историята. Оцеляват малко над 700 души.
90-минутният документален филм на National Geographic дава възможност на режисьора Антъни Гефън „да реконструира последните моменти на кораба – оспорвайки дълго поддържани предположения и разкривайки нови прозрения за това какво наистина се е случило в онази съдбоносна нощ през 1912 г.“, според изявлението.
Във филма анализаторът на Титаник Паркс Стивънсън, металургът Дженифър Хупър и капитан Крис Хърн се разхождат из възстановка в реален размер на кораба, подчертавайки досега скрити детайли.
Едно от ключовите открития е видимо отворен парен клапан, което потвърждава разказите, че инженерите са останали на поста си в Котелно отделение №2 повече от два часа след удара на Титаник с айсберга. Това поддържа електрозахранването и позволява на екипажа да изпрати сигнали за помощ, което означава, че 35-те мъже в котелното може би са се пожертвали, за да спасят стотици други хора.
Екипът също така реконструира фрагменти от корпуса, открити разпръснати около мястото, разкривайки, че Титаник не се е разцепил просто на две, а е бил насилствено разкъсан – разкъсвайки първокласни каюти, където известни пътници като Дж. Дж. Астор и Бенджамин Гугенхайм може би са търсили убежище, докато корабът потъва.
Сканирането също така спомага за оправдаване на първия офицер Уилям Мърдок, който е бил обвиняван, че е изоставил поста си. Позицията на подемното устройство за спускане на спасителна лодка потвърждава свидетелствата, че Мърдок всъщност е бил отнесен от вълната, докато екипажът се е подготвял да спусне лодката.
Сканиранията на Magellan също показват как части от останките се срутват, но National Geographic заявява, че цифровият двойник означава, че „Титаник е запазен в перфектни детайли, както е изглеждал през 2022 г., осигурявайки му място в историята за поколения напред и бележейки нова ера в подводната археология.“
Източник: CNN