Ново сканиране на Титаник разкрива детайли от трагедията

399
Добави коментар

Нов документален филм разкрива невероятните резултати от проект за създаване на 3D подводни сканирания на обречения океански лайнер RMS Titanic, който потъва преди 113 години.

„Титаник: Дигиталното възкресение“ разказва историята за това как компанията за дълбоководно картографиране Magellan създава „най-прецизния модел на Титаник, правен някога: дигитален близнак в реален мащаб 1:1, точен до последния нит“, според изявление на National Geographic.

Когато Титаник отплава на 10 април 1912 г., той е най-големият пътнически кораб в експлоатация и се смята за непотопяем. Само четири дни по-късно, първото му плаване се превръща в международна трагедия, когато корабът удря айсберг в Северния Атлантик в 23:40 ч. на 14 април. Той потъва за по-малко от три часа.

Корабът не разполага с достатъчно спасителни лодки за приблизително 2 220 души на борда. Повече от 1 500 души загиват в катастрофата, а Титаник се превръща в най-известното корабокрушение в историята. Оцеляват малко над 700 души.

90-минутният документален филм на National Geographic дава възможност на режисьора Антъни Гефън „да реконструира последните моменти на кораба – оспорвайки дълго поддържани предположения и разкривайки нови прозрения за това какво наистина се е случило в онази съдбоносна нощ през 1912 г.“, според изявлението.

Във филма анализаторът на Титаник Паркс Стивънсън, металургът Дженифър Хупър и капитан Крис Хърн се разхождат из възстановка в реален размер на кораба, подчертавайки досега скрити детайли.

Едно от ключовите открития е видимо отворен парен клапан, което потвърждава разказите, че инженерите са останали на поста си в Котелно отделение №2 повече от два часа след удара на Титаник с айсберга. Това поддържа електрозахранването и позволява на екипажа да изпрати сигнали за помощ, което означава, че 35-те мъже в котелното може би са се пожертвали, за да спасят стотици други хора.

Екипът също така реконструира фрагменти от корпуса, открити разпръснати около мястото, разкривайки, че Титаник не се е разцепил просто на две, а е бил насилствено разкъсан – разкъсвайки първокласни каюти, където известни пътници като Дж. Дж. Астор и Бенджамин Гугенхайм може би са търсили убежище, докато корабът потъва.

Сканирането също така спомага за оправдаване на първия офицер Уилям Мърдок, който е бил обвиняван, че е изоставил поста си. Позицията на подемното устройство за спускане на спасителна лодка потвърждава свидетелствата, че Мърдок всъщност е бил отнесен от вълната, докато екипажът се е подготвял да спусне лодката.

Сканиранията на Magellan също показват как части от останките се срутват, но National Geographic заявява, че цифровият двойник означава, че „Титаник е запазен в перфектни детайли, както е изглеждал през 2022 г., осигурявайки му място в историята за поколения напред и бележейки нова ера в подводната археология.“

Източник: CNN