Учени генерират електричество благодарение на въртенето на Земята

283
Добави коментар
AleksM
AleksM

Откритието отваря нов хоризонт за генериране на електрическа енергия

Екип от изследователи от Принстънския университет и Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА (JPL) разработи устройство, способно да генерира електричество чрез овладяване на въртенето на Земята и нейното магнитно поле. Това откритие, публикувано в списание Physical Review Research, предизвиква традиционните представи за невъзможността да се извлече енергия от еднородно магнитно поле, като това, което ни заобикаля. Идеята зад това иновативно устройство се крие във взаимодействието между въртенето на нашата планета и нейното магнитно поле. През годините, генерирането на електричество от еднородно магнитно поле се е считало за неосъществимо. Въпреки това, изследователите са открили възможно изключение от това правило, отваряйки нов хоризонт за генериране на енергия.

Професорът от Принстън, Кристофър Чиба, един от ръководителите на изследването, коментира: „Нашето теоретично изследване ни накара да формулираме въпроси, които можем да изследваме експериментално.“ Този подход позволи на екипа да конструира кух цилиндър от манган-цинков ферит, мек магнитен материал. Чрез ориентиране на този цилиндър под определен ъгъл спрямо магнитното поле на Земята и въртенето на планетата, изследователите успяха да измерят потенциална разлика в краищата на цилиндъра, като по този начин откриха малко, но значително генериране на електричество от порядъка на микроволта.

Въпреки че количеството електричество, генерирано в тази начална фаза, е минимално, откритието предполага, че е възможно, при определени условия да се извлече енергия от въртенето на Земята.

Това откритие не само отваря вратата към нови начини за използване на възобновяеми енергийни източници, но също така приканва научната общност да преразгледа установените принципи във физиката и да изследва нови приложения в областта на енергията. Потенциалът на това устройство е обещаващ. Ако може да бъде мащабирано и оптимизирано, то може да допълни други технологии за устойчиво производство на електроенергия, като по този начин допринесе за търсенето на по-чисти и по-ефективни енергийни алтернативи. Както Чиба подчерта в интервю за The Debrief, „Много фундаментални изследвания първоначално изглеждат отделени от ежедневието ни, но те са ключов компонент, който е в основата на науката и технологиите.“

 

Източник: LA RAZON