В продължение на над 400 години моряци съобщават за мистериозен феномен, при който океанът сякаш свети до хоризонта във всички посоки.
„Морето от хоризонт до хоризонт във всички посоки доби фосфоресциращо сияние… луната току-що беше залязла и цялото море изглеждаше няколко нюанса по-светло от небето“, пише Дж. Брънскил, офицер на борда на кораба SS Ixion, който е плавал през Арабско море през 1967 г.
Почти десет години по-късно друг екипаж на кораба MV Westmorland преживява подобно събитие в Арабско море, плавайки през „голяма зона на биолуминесценция“, според капитана на кораба.
Тези събития, наричани от моряците „млечно море“, са изключително трудни за изучаване поради тяхната рядка поява в отдалечени райони на океана, където рядко има хора, които да ги наблюдават.
Сега учените са с една стъпка по-близо до това да предвидят кога и къде ще се появят тези мистериозни биолуминесцентни прояви. Джъстин Хъдсън, докторант в катедрата по атмосферни науки на Университета на щата Колорадо, е събрал над 400 известни наблюдения на „млечни морета“, за да създаде нова база данни, която да помогне на учените един ден да стигнат с изследователски кораб до такова събитие, според ново изследване.
„Надявам се, че с тази база данни… повече хора ще започнат да изследват ‘млечните морета’ и да разгадаят тази мистерия, която съществува от векове“, казва Хъдсън, водещ автор на изследването. Той добавя, че по-задълбоченото изучаване на тези събития може да даде отговори на много въпроси – защо се случват и какво означават за живота в океана.
„Млечните морета може да са знак за много здравословна екосистема. Може да са и знак за нездравословна такава – просто още не знаем“, добавя той. „И затова, ако можем да предвидим кога и къде ще се случат, ще можем да започнем да отговаряме на въпроси за това как се вписват в глобалната ни, взаимосвързана земна система.“
Наблюдателите често описват „млечното море“ като подобно по цвят на светещите в тъмното звезди, които се лепят по таваните на детски стаи. Сиянието, излъчвано от феномена, е толкова силно, че моряци са съобщавали, че могат да четат при него — рязък контраст с обикновено тъмния океан, когато няма слънчева или лунна светлина. Тези събития могат да продължат месеци и да се простират на площ до 100 000 квадратни километра, като най-големите са видими дори от космоса.
Унчените не знаят точно защо се случва това рядко сияние, но се смята, че е резултат от високи концентрации на микроскопични биолуминесцентни бактерии, наречени Vibrio harveyi, според изследването. Тази хипотеза се основава на случайна среща през 1985 г., когато изследователски кораб събира и анализира водна проба по време на събитие на „млечно море“.
„Но освен това, условията за възникване и механизмите, чрез които кара цялото море да свети така, все още са силно неизвестни“, казва д-р Стивън Милър, съавтор на изследването и професор в Университета на щата Колорадо.
Регионите, в които обикновено се появяват „млечни морета“, са тези, където се наблюдава възходящо течение — когато студени, богати на хранителни вещества води от дълбините се издигат към повърхността поради силни ветрове. Там се случва около едно такова събитие годишно.
„Млечните морета“ се различават от по-често срещаните биолуминесцентни събития, причинени от вид фитопланктон, известен като динофлагелати. Тези организми излъчват синьо сияние при раздвижване — когато риби минават покрай тях или вълни се разбиват на брега — за разлика от постоянната светлина на „млечните морета“.
Докато фитопланктонът свети като защитна реакция, учените предполагат, че бактериите в „млечните морета“ излъчват светлина, за да привличат риби — които след това ги изяждат, а бактериите оцеляват и се размножават в храносмилателната им система, казва Милър.
Сред многото въпроси, които все още нямат отговор, е как климатичните промени влияят на появата на тези светещи събития и как това се отразява на екосистемата, отбелязва той.
„Трябва да разберем как този процес функционира… защото, наред с много други неща, бактериите и фитопланктонът са свързани с основата на океанската хранителна верига — всички по-висши видове и риби разчитат на нея. А промените в тази хранителна верига, предизвикани от промени в циркулациите на планетата, са неща, които трябва да знаем.“
Източник: CNN