Откриха уникален праисторически триок хищник

443
Добави коментар

С помощта на над 60 фосили, палеонтолози откриха миниатюрен триок хищник с прякора „морски молец“, който е плувал в океаните на Земята преди 506 милиона години.

Mosura fentoni,( Мозура фентони) както е наречен видът, принадлежи към група, наречена радиодонти — ранно разклонение от еволюционното дърво на членестоногите, според ново проучване.

Въпреки че радиодонтите вече са изчезнали, изследването на техните вкаменелости може да хвърли светлина върху това как са еволюирали съвременните членестоноги, като насекоми, паяци и раци. Това е една от най-разнообразните групи животни — според водещия автор д-р Джо Мойсюк, куратор по палеонтология и геология в Музея на Манитоба в Уинипег, те представляват над 80% от всички живи животински видове.

Добре запазените екземпляри от досега неизвестната Мозура разкриват нещо, което не е наблюдавано при нито един друг радиодонт: телесна област, наподобяваща коремче, с 16 сегмента, които включват хриле в задната си част. Тази част от анатомията е подобна на сегменти с дихателни органи при далечни съвременни родственици като подковообразните раци, дървениците и насекомите, обяснява Мойсюк.

Тази особеност, най-вероятно използвана от животното за по-добро усвояване на кислород от околната среда, може да е пример за еволюционна конвергенция, при която сходни структури възникват независимо в различни групи организми.

Няма съвременно животно, което да прилича точно на това, казва Мойсюк, въпреки че имала ставни нокти, подобни на тези при съвременните насекоми и ракообразни. Но за разлика от тях, които обикновено имат две или четири допълнителни очи, Мозура имала по-голямо и по-забележимо трето око в средата на главата си.

С размер приблизително колкото показалеца на възрастен човек, Мозура и нейните плавници напомняли отчасти на пеперуда, откъдето идва и прякорът „морски молец“.

Някои от екземплярите разкриват следи от предни нокти, които радиодонтът използвал, за да се храни.

Първият екземпляр е открит в началото на XX век от палеонтолога Чарлз Уолкът — първият известен човек, събрал фосили от Бърджес Шейл в Британска Колумбия, където се намира вкаменелостно находище на възраст 508 милиона години. Нито едно изследване за Мозура не е публикувано тогава, а по това време радиодонтите са били слабо познати.

Останалите 60 фосила са събрани от изследователи от Кралския музей на Онтарио между 1975 и 2022 г.

Това предоставя уникална и значима представа за живота в този критичен момент от историята на Земята.

Откриването на толкова много цели миниатюрни радиодонти е забележително. Фините детайли, запазени във вкаменелостите, подчертават значението на находището в Бърджес Шейл, а пълната картина на разнообразието от животни в камбрийския период ще изисква проучвания на други места с доказателства за мекотелести организми.

Източник: CNN