Богинята Бастет- жената котка на Древен Египет

819
Добави коментар
AleksM
AleksM

В пантеона на древноегипетските богове, малко божества носят такава загадъчност и привлекателност като Бастет, богинята с лице на котка и тяло на жена. Тя е едновременно нежна и страховита, покровителка на дома и жените, но и боец срещу злото. Но какви са потвърдените от археологията и историята факти за богинята Бастет и какво е успяла да разкрие науката до момента?

Произход и символика

Бастет (или Баст) е древноегипетска богиня, чието име се споменава още в Първия преходен период (около 2700 г. пр. Хр.). Името ѝ се превежда като „Тази от баст (мирта или благовонна смола)“ и е свързано с култови практики в град Бубастис, където е бил разположен основният ѝ храм.

Научно установено е, че в по-ранните етапи Бастет е изобразявана като жена с лъвска глава, форма, която символизира гнева, защитата и силата. По-късно, около Новото царство (1550–1070 г. пр. Хр.), тя започва да приема по-нежния образ на жена с котешка глава, което бележи прехода ѝ към покровителка на дома, плодовитостта и музиката.

Един от най-важните археологически обекти, свързани с Бастет, е град Бубастис (днешен Тел Баста), в делтата на Нил. Там е открит голям храмов комплекс, посветен на богинята, описан в детайли още от Херодот през V век пр. Хр. Разкопките от XIX и XX век потвърждават съществуването на светилище с гранитни колони и скулптури, както и множество мумифицирани котки, погребани в нейна чест.

През 2019 г. египетски археолози откриха гробница с повече от 75 бронзови статуетки на Бастет, доказващи, че поклонението към нея е било широко разпространено, дори и след упадъка на фараонската епоха.

Научните източници потвърждават, че богинята е имала двойствена роля. От една страна, тя била нежна защитница на дома и децата, а от друга, яростен пазител срещу зли сили и болести. Египтяните вярвали, че котките са въплъщение на нейната същност и затова ги почитали.

Смята се, че опитомяването на котки в Древен Египет е било в тясна връзка с култа към Бастет. За това доказват надписи и стенописи в гробници, където често се срещат изображения на котки, седящи до своите господари.

Фестивалът на Богинята котка

Исторически извори, включително от Херодот, описват Фестивала на Бастет, провеждан в Бубастис, като едно от най-грандиозните религиозни събития в Египет. Според учените, на него са присъствали десетки хиляди хора, които пътували по Нил с лодки, пеели, танцували и принасяли дарове. Това събитие, потвърдено от археологически данни и гръцки хроники, е било символ не само на религиозно преклонение, но и на женската сила, плодородието и радостта от живота.

Бастет не е просто митична фигура, тя е част от културната и социалната тъкан на Древен Египет. Науката е успяла да докаже реалното ѝ присъствие чрез археологически находки, храмове, статуи и мумифицирани животни. Тя въплъщава универсални теми, като защита, женственост, естетика, които ни карат да гледаме към нея с възхищение и днес.