Пингвинско ако забавя затоплянето на Антарктида

748
Добави коментар

Изпражненията на пингвините отделят амоняк, който подпомага образуването на облаци над Антарктида и вероятно забавя климатичните промени в региона.

Емблематичното животно на Антарктида може би спасява планетата с изпражненията си.

Ново проучване установява, че амонякът, отделян от гуано на пингвини – да, това са техните изпражнения – може да спомогне за формирането на облаци, които изолират земната повърхност и предпазват морския лед от топене.

Изследователи от Университета в Хелзинки прекарали два месеца на Антарктическия полуостров, измервайки въздуха около колония от 60 000 пингвини Адели.

Когато вятърът духал от посоката на колонията, нивата на амоняк във въздуха се повишавали над 1 000 пъти спрямо обичайните стойности.

Амонякът от гуаното реагира със съдържащи сяра газове, изпускани от морски фитопланктон, и образува аерозолни частици, които „засяват“ облаци. Тези облаци отразяват слънчевата светлина и охлаждат повърхността под тях – процес, който може да забави топенето на ледници и отдръпването на морския лед. Според водещия автор Матю Бойер пингвините са „основни източници“ на този амоняк.

„Съществува дълбока връзка между екосистемните процеси – като дейността на океанския фитопланктон и пингвините – и атмосферните процеси, които могат да окажат влияние върху местния климат“, казва той.

Дори след като пингвините мигрират, останалото гуано продължава да отделя амоняк. В един от случаите учените наблюдавали мъгла, която се задържала три часа след рязко повишение в концентрацията на аерозоли.

Откритията подчертават колко силно са свързани антарктическите екосистеми с климатичните системи на Земята. С топенето на леда и промените в хабитатите, предизвикани от глобалното затопляне, не само животни като пингвините са изложени на риск, но и естествените процеси, които те поддържат.

Антарктида играе жизненоважна роля за стабилизирането на глобалните температури, като действа като буфер за топлина, въглероден резервоар и двигател на океанските течения. Но тя също така е сред най-бързо затоплящите се региони на планетата. Ледникът Туейтс – наричан „ледникът на Страшния съд“ – може сам да повиши морското равнище с до три метра, ако се стопи.

Източник: Euronews