Изследователи откриха галактики с помощта на инфрачервена светлина

290
Добави коментар
AleksM
AleksM

Ядрата, които досега се смятаха за хомогенна група, всъщност са разделени на две отделни семейства.

Използвайки инфрачервено лъчение, изследователи от Института по астрофизика на Андалусия (IAA-CSIC) откриха, че не всички активни галактики са еднакви и че техните ядра, които досега се смятаха за хомогенна група, всъщност са разделени на две отделни семейства.

Според изявление, публикувано от IAA в понеделник, това откритие предполага, че черните дупки, които захранват ядрата на тези галактики, могат да преминат през различни фази на енергийна еволюция.

Проучването, публикувано в списанието Astronomy & Astrophysics, описва как изключително жестоките явления, случващи се в галактики на милиони светлинни години, могат да бъдат изследвани благодарение на следите, които оставят в околния газ. Както обясниха учените, този газ действа като вид пратеник. Той абсорбира най-енергичното лъчение, което не може да бъде директно открито, и го излъчва отново в по-достъпни дължини на вълната, като инфрачервена или видима светлина.

По този начин изследователите могат да реконструират какво се случва в сърцето на тези галактики, без да се налага да ги виждат директно, което е от ключово значение за разбирането как са се развили с течение на времето. „Инфрачервеният обхват е особено полезен, защото е в състояние да проникне в облаците прах, които покриват много от тези явления, и разкрива енергийни преходи, които съответстват на йони, присъстващи само когато полето на радиация е много интензивно, замествайки директното откриване в рентгенови лъчи или ултравиолетови лъчи“, обясни Енрике Перес Монтеро, изследовател в IAA-CSIC и ръководител на изследването.

Благодарение на този метод екипът е открил, че активните галактически ядра са групирани в две отделни семейства: едното излъчва по-твърд йонизиращ спектър, но е по-малко ефективно, докато другото показва по-мек, по-ярък спектър.

Тези две състояния биха могли да съответстват на различни режими на енергийна ефективност на акреционния диск, който е областта, където материята излъчва енергия, преди да падне в гравитационния кладенец на черната дупка“, обясни Перес.

По този начин напредъкът, постигнат чрез това изследване, водено от IAA-CSIC в сътрудничество с Центъра за изследване на физиката на космоса в Арагон (CEFCA), ни позволява да изучаваме скрити галактически ядра, без да разчитаме на наблюдения при дължини на вълните с по-висока енергия, чието откриване от Земята е ограничено заради атмосферата.

 

Източник: La Razón