Европейският парламент гласува дълго обсъждан и противоречив закон за възстановяване на увредени екосистеми. Законът се прие с 336 гласа „за“, 300 „против“ и 13 „въздържал се“. Предстоят преговори между представителите на сраните-членки по финалния текст, които трябва да завършат преди предстоящите през 2024 г. избори за Европейски парламент.
„Спечелихме. Това е социална победа: за учените, за младите хора, за много компании и бизнеси, за земеделският сектор.“ казва пред репортери Сесар Луена, един от основните защитници на законопроекта.
Решението е взето след месеци на политически кампании, които разкриват разделението между страните-членки на ЕС. Някои правителствени лидери предупреждават, че Европа се опитва да прокара прекалено много закони за опазване на околната среда като част от „зелената цел“.
Новото законодателство ще задължава страните да въведат мерки за възстановяване на природните хабитати върху една пета от площта на тяхната територия, включително и морето. Това цели да преобърне тенденцията за намаляване на естествените местообитания в Европа. По последни изследвания, 81 % от тях не са в добро състояние.
„Възстановяването на природата ще донесе много ползи за земеделците, като подобряване на състоянието на почвите, подпомагане на насекомите-опрашители и ще бъде буфер за очакваното негативно влияние на климатичните промени. Просто е: не можем да отглеждаме храна върху мъртва почва.“ казва Мохамед Чахим, един от евродепутатите.
Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата група в ЕП, водеше кампания, целяща отхвърляне на законопроекта. Според техните аргументи, той ще навреди на земеделците и ще застраши снабдяването с храна. Урсула фон дер Лайен –председателят на ЕК, която е член на тази партия, е инициаторът законопроекта.
„Страхуваме се, че този закон ще бъде контрапродуктивен и ще има сериозни социални и икономически последици.“ казват от ЕНП.
Други членове на ЕП, както и учени, отхвърлят техните аргументи и обвиняват групата, че използва заблуждаваща информация, за да си осигури гласове на предстоящите избори.
Брюксел вече прие няколко закона, касаещи намаляването на въглеродните емисии. Те целят осъществяване на политиката за постигане на нулеви емисии на парникови газове до 2050 г.
Някои от последните предложени закони обаче предизвикат съпротива – основно тези, които изискват промени от страна на земеделците, за да се намалят замърсяването на околната среда и вредното влияние върху популациите от пчели и пеперуди.