София. Срещи на планети в небосклона, метеоритен дъжд и магнитно сияние могат да бъдат видяни през ясните нощи тази седмица, пише National Geografic.
Въпреки, че пикът им беше миналата седмица, Персеидите продължават да изгарят в атмосферата ни и ни даряват със сбъднати желания и падащи звезди до 24 август. Тази година видимите от тях бяха по-малко поради доминиращата на небето Суперлуна, но се очаква тази седмица да видим до 12 метеорита на час. Най-голям шанс шанс да видим падаща звезда имаме между 2 и 4 сутринта при ясно небе и далеч от градски светлини. Помага и това, че Луната е в полумесец за разлика от яркото пълнолуние миналата седмица.
Много рано във вторник сутрин Луната и червения гигант Алдебаран са се доближили само на 8 градуса на небосклона. Алдебаран е в окото на съзвездието Телец, намира се на 66 светлинни години от нас.
Който е пропуснал сливането на Венера и Юпитер в понеделник, може да се наслади на двойката и в следващите дни, когато планетите се отдалечават една от друга с по един градус на нощ. Докато Юпитер избледнява, вляво и нагоре от него можем да видим звездното струпване Пчелен кошер (Messier 44). Това са около 1000 звезди, заемащи пространство от 24 светлинни години, намиращи се на 610 св. г. от нас. Най-добре се вижда малко преди изгрев, като бинокли и телескопи помагат да се преодолее сиянието на настъпващия изгрев.
Рано сутринта в петък, 22 август, Луната ще се нареди в една линия с Венера и Юпитер над югоизточния хоризонт. на следващата сутрин пък, в събота, намаляващият полумесец ще слезе под нивото на планетката двойка, оформяйки красив триъгълник.