Още за здравословните ползи от шипката

1
279
Добави коментар
teokostov
teokostov

Наричат шипката още кучешка роза, а също и дива роза.В Русия с лечебни цели се използват плодчетата на т.нар. канелена шипка (Rosa cinnamomea), в която има най-много витамин С, в сравнение с други видове.

Шипката много целебни свойства, и едно от тях може да бъде лекото й слабително действие, но трябва да се взема по-продължително време.  Често се съчетава с цвят на каркаде, по – познато на билкарите като хибискус.  Взема се 1 препълнена ч.л. шипки (може и със семчици), залива се с 1 ч.ч. вряла вода, кисне 15 мин. и се прецежда. Многократно се пие през деня по 1 ч.ч. Ползва се още при недостиг на витамин С в организма, стимулира пикочоотделянето.

За повишаване на общата работоспособност и имунитета се назначава следната запарка: 20 гр. плодчета от шипка се заливат с 500 мл. вряла вода, кисне 15 мин, и се прецежда. Пие се по 100 мл. 2 пъти дневно преди хранене.

Пак общоукрепващо действа и рецептата при която се пие по ½ ч.ч отвара от шипки 2-3 пъти дневно:  (2 суп.л. наситнени плодчета се заливат  500 мл. преварена вода, ври на слаб огън 10 мин., кисне 2 ч., прецежда се и се добавя 2 суп.л. мед)

Не е чудно, че розата има почти легендарен статус сред цветята – дори древните вавилонци са отглеждали рози, за да произвеждат ароматни кремове от техните венчелистчета.

В древни времена в Китай розите са били отглеждани в терасовидни парцели, тъй като китайците са знаели за техните регенериращи свойства. По времето на Карл Велики хората са използвали венчелистчетата на розите за гаргара и лечебни бани, докато дестилацията на ценното розово масло вероятно е била изобретена в Персия.

Шипката лесно поддържа баланса между гладкост и устойчивост, взискателност и адаптивност. Тя фокусира навътре своите жизнени сили и развива вътрешни екстракти, които създават ценното масло от семена на маслодайна роза.
Масло от семена на шипка изглажда кожата

С множеството си бодли шипката се свива, като ограничава импулсите за растеж навън. По този начин се постига вътрешен баланс. Ето защо плодът на шипката, „обвит“ в своите семена по особен начин. 

Маслото от шипка успокоява и изглажда кожата, докато ароматът на маслодайна роза подобрява настроението. Маслото от семената на шипка е едно от най-ефективните за изглаждане на кожата.

Добре е да се знае, че семената на шипката съдържат тлъсто масло, дъбилни и слузни вещества, протеини, витамин Е и др. Те се използват още като леко слабително средство, при възпаления на пикочния мехур, образуване на камъни, ревматизъм, подагра. При висока температура чаят от семената утолява жаждата. Предписват се също при коклюш, съветва Кети Иванова, автор на книги за лечебните растения.

При камъни в бъбреците може да се опита: 1 ч.л. шипкови семенца врят в 1 ч.ч. 30 мин. Вечер се пие по 1 ч.ч гореща отвара в продължение на няколко месеца.