Възкресиха изчезнал вид вълк

547
Добави коментар

Вид вълк, изчезнал преди около 12 500 години, отново оживява като „първото успешно възкресено животно в света“, съобщи базираната в Далас биотехнологична компания Colossal Biosciences.

Учените на Colossal са създали три малки на страховития вълк (dire wolf) чрез древна ДНК, клониране и генно редактиране, с което са модифицирали гените на сив вълк — най-близкия жив родственик на праисторическия вид. Резултатът е хибриден вид, който външно наподобява изчезналия си предшественик.

Страховитият вълк, Aenocyon dirus, вдъхновението зад вълците от сериала „Игра на тронове“, е бил върховен хищник, който някога е бродил из Северна Америка. Той е бил по-едър от сивия вълк, с „по-широка глава, гъста светла козина и по-силна челюст“, посочват от компанията.

Colossal работи по възкресяването на мамута, додото и тасманийския тигър от 2021 г. насам, но досега не беше разкривала публично усилията си по страховитите вълци.

„Това огромно постижение е първото от много предстоящи примери, доказващи, че нашата платформа за пълно възкресяване на изчезнали видове работи,“ каза съоснователят и главен изпълнителен директор на Colossal Бен Лам в прессъобщение. „Екипът ни извлече ДНК от зъб на 13 000 години и череп на 72 000 години и създаде здрави малки на страховити вълци.“

Трите вълчета живеят в обект от 2 000 акра на неизвестно място, оградено с 3-метрова ограда и се наблюдават от охрана, дронове и видеонаблюдение на живо.

Чрез древна ДНК, извлечена от два фосила на страховит вълк, учените от Colossal и партньорите им успяват да създадат два генома — пълни набори от генетична информация.

Екипът сравнил тези геноми с геномите на съвременни животни като вълци, чакали и лисици, за да идентифицира генетични варианти, свързани със специфични черти на страховитите вълци — като бяла и по-дълга и гъста козина.

След това, използвайки данните от анализа, компанията модифицирала клетки от сив вълк, като направила 20 редакции в 14 гена, преди да клонира най-обещаващите клетъчни линии и да ги прехвърли в донорски яйцеклетки.

„Здраво развиващи се ембриони бяха прехвърлени в сурогатни майки за междувидова бременност“, разкри Colossal. И трите бременности завършили с раждането на първите представители на възкресен вид. Компанията използвала домашни кучета — по-точно едри, смесени породи — като сурогатни майки.

От основаването си през септември 2021 г., Colossal е събрала поне 435 милиона долара и още тогава обяви планове за възкресяване на мамута.

Компанията се надява същите технологии, с които създаде страховитите вълци, да помогнат пряко и на застрашени животински видове. В понеделник Colossal обяви, че е създала две поколения клонирани червени вълци — най-застрашеният вид вълци — чрез нов, по-малко инвазивен метод за клониране, разработен в хода на проекта за страховитите вълци.

Много критици на идеята за възкресяване на видове твърдят, че огромните суми, инвестирани в тези проекти, могат да бъдат използвани по-добре другаде — и че отглеждането и развъждането на хибридни създания може да застраши живите животни, използвани като сурогати.

Източник: CNN