Какво е „зомби вулкан“

422
Добави коментар

Може ли един вулкан да се „върне от мъртвите“? Утурунку, величествен връх в Централните Анди, е това, което учените наричат „зомби вулкан“. Той не е изригвал повече от 250 000 години, но показва признаци на активност, характерни за действащи вулкани — като газови емисии и земетресения.

Сателитни радари, заснели върха преди повече от две десетилетия, показали, че сили под земята са повдигнали, а после отново снишили област с ширина около 150 км около върха, създавайки форма, наподобяваща сомбреро. Наскоро учени решиха да изследват Утурунку по-подробно, за да установят дали тази деформация е знак, че спящият вулкан може да се събужда.

Чрез комбиниране на сателитни данни, сеизмична активност и компютърни модели на скалното поведение при различни налягания, те изградили по-ясна картина на вътрешната „анатомия“ на вулкана и открили причината за неговото неспокойствие.

Обикновено изригванията се случват, когато магма навлиза в подземни „джобове“ — магмени камери — и след това излиза на повърхността през отвори и пукнатини. Колкото по-гъста е магмата, толкова повече газове задържа, натрупвайки налягане, което внезапно се освобождава в мощно изригване.

Но под Утурунку случаят не бил такъв. Вместо това, магма, газове и солена течност взаимодействали в хидротермална система — мрежа с все още недостатъчно проучени процеси — и предизвиквали така наречените „зомби вибрации“.

На дълбочина от 10 до 20 км под вулкана се намира огромен магмен резервоар, най-голямото известно активно магмено тяло в земната кора. Предишни изследвания предполагали, че съществува връзка между него и планинския масив над него чрез активна хидротермална система, но досега не било ясно как точно си взаимодействат магмата и течностите.

Анализ на над 1700 сеизмични събития между 2009 и 2012 г., както и измервания на електрически и гравитационни промени под земята, разкрили невиждани досега подробности за каналната система под и вътре в вулкана.

Учените открили, че когато магмата нагрява подземните течности и освобождава газове, те се издигат нагоре и се събират в камери под кратера. Това движение предизвиква земетресения, изпускане на пара и повдигане на повърхността с около 1 см годишно.

„Не виждаме рязко нарастване на сеизмичността, което би било лош знак. Обикновено, ако земетресенията започнат да се придвижват към по-плитки слоеве, това показва, че магмата се придвижва“, казва д-р Кендъл пред CNN.

Глобалната програма по вулканология е регистрирала около 50 „зомби вулкана“ — на възраст между 12 000 и 2.6 милиона години — които показват активност, най-често под формата на горещи извори или фумароли.

Тъй като Утурунку е един от многото такива вулкани, които учените наблюдават по света, новите открития могат да помогнат да се определи кои от тях наистина са в риск от бъдещо изригване.

Източник: CNN