КАК ДА СИ ИЗБЕРЕМ ПРАВИЛНИТЕ СКИ
за начинаещи
автори: Вельо Голев и Ники Пеков
Карането на ски извън границите на изгладените писти, набира все повече почитатели в България. Нараства и броят на хората, които се интересуват от широките ски и искат да узнаят, кой модел ще е най-подходящ за тях. Целта на тази статия е да Ви бъде от полза с даването на общи съвети, относно това как да изберете правилните ски. Информацията тук няма да Ви даде точен отговор за името на модела и марката, които са за Вас.
На първо място – трябва да решите какво точно искате да правите с тези ски: въпреки че е есен, вариантите за правене на компот, зарзават, туршия и други отпадат. Нека разделим ските основно на 2 вида – ски за фриирайд и ски за фриистайл.
Ски за фрийстайл
Ските за фриистайл могат да бъдат наречени и „ски за всичко“. За този тип ски можете да търсите дебелина в средата от 75-80 мм до към 85-90 мм. Като цяло те не са толкова тежки и минават навсякъде. Ако изберете размер в долната граница, Вие правите известен компромис с „плуването“ в пудрата. Затова пък ските Ви ще са малко по-леки и ще Ви дадат повече свобода при въртене на трикове във въздуха. Например ако идол ви е Танер Хол и искате да правите само и единствено трикове по цял ден, значи на Вас Ви трябват чисти фриистайл ски и в никакъв случай по-дебели от 85 мм в средата. Съответно, ако да например си вземете ски с дебелина 90 мм. в талията, те ще изплуват по-лесно в „дълбокото“, но по всяка вероятност ще са малко по-тежки.
Радиуса на завоя на този тип ски може да варира между 17-23 м. Ако обичате да карате на по-къси завои с по-малка скорост, се насочете към ски с по-малък радиус. Ако пък обичате повече скорост и по-малко завои – обратното – вземете ски с по-голям радиус.
Тук трябва да отбележа, че ските с дебелина в средата от 90 мм и нагоре, са перфектни за фриирайд в България. По-голямата част от скиорите в нашата страна карат именно с подобни ски – между 90 и 98 мм в талията.
Относно дължината – моят съвет е, ако тепърва навлизате в този стил (ЯМБУУУ Е СТИЛААА! ) да се сдобиете със ски, на височина колкото Вас. В случай, че не тежите много, можете дори да изберете и малко по-къси. В противен случай е желателно да търсите малко по-височки ски, тъй като можете да имате проблеми при изплуването в „дълбокото“.
Пример: Вие сте високи 185 см и тежите 70 кг – моят съвет е да търсите ски с дължина между 180-185 см.
Ски за фрийрайд
Ските за фриирайд започват от ширина в средата 98 мм до … безумно много милиметри. Радиуса на завоя им започва от към 23 метра до… По принцип посоката, в която този тип ски вървят е право надолу и възможно най-бързо. Трудно се карат по заледен сняг и бабуни, защото са проектирани за склонове, зарити от сантиметри нов сняг. Наличието на такива ски според мен е оправдано само, ако разполагате и с друг чифт – по вталени в средата. В противен случай е истинско мъчение да карате всеки път с тях, поради факта, че те са по-тежки от останалите модели. Друго май няма какво да кажа за тях. Хората, които търсят такива ски определено не са начинаещи и знаят какво търсят – излишно е да им се обяснява как да си изберат ските.
Освен дължината и дебелината на ските, начинаещият фрирайдър/фриистайлър трябва да гледа е флекса на ските. Това е способността на ската да се огъва. Основното правило е ските за фристайл да са по-твърди от тези за фрийрайд. Колкото една ска е по-твърда, толкова поведението й на писта е перфектно, приземяването след скок е по-добро и меко(все пак теглото на скиора не е съизмеримо с това на ската), но съответно в мек сняг по-трудно изплува. По-стабилна е при висока скорост и на разбит сняг.
Респективно ските за фрийрайд са по-меки именно за да се облекчи изплуването в мек сняг и да се предотврати затъването. Съответно тези ски на твърд терен са по-нестабилни, както и при висока скорост на писта. Не трябва да се забравя, че те не са правени за такъв терен. От тук следва и извода, че ако търсите ска предимно за каране по писта, но с отклонения по мекото, то тогава си потърсете фрийстайл ска (от порядъка на 75-90 мм дебелина в средата). Ако искате само и единствено да карате извънпистово и считате, че пистата е досадно място, което трябва да се премине за да се стигне до лифта (без лифт не може, в случай че се ограничавате в границите на ски курортите ) то тогава си вземете фрийрайд ска (от 90 мм в средата до колкото ви дУша сАка).
Монтажен център на автомата
Двата вида ски, за които говорихме по-горе, се различават и още по едно нещо. Монтажния център на автомата. При фрийстайл ските центъра на ската е изнесен доста напред, за разлика от този на фрийрайд ските. Това се прави с цел да е по-балансирана под крака ската. Центъра на тежестта трябва да идва точно под центъра на обувката. Поради тази причина е адски неуместно да се слагат автомати, произведени от друга фирма. Те са изчислени така, че да бъдат перфектно балансирани с автоматите на същия производител. Не напразно фирми като К2, Head, Line – препоръчват модел автомат за техните ски. Това важи предимно за фрийстайл ските, където баланса е на първо място, при фрийрайд това не е от толкова голямо значение и често разположението на центъра на обувката спрямо монтажния център е въпрос на личен избор в зависимост от стила на каране.
Освен баланса, с увеличаване дължината на задната част на ските се постига и по-добра стабилност при приземяване на трикове. За това, ако не смятате да скачате, но въпреки това имате фрийстайл ски, съвета ми е да си изместите автомата с 1-2 см назад от фабрично указания център. Така ще постигнете прилично поведение на ската в необработен терен въпреки по тясната талия. Освен всичко друго, при напред монтиран автомат се променя стойката на каране. Трябва да изнесете леко тежестта назад, за да облекчите предниците и за да сте центрирани в стойка, директно върху центъра на ската.
Твърдост (flex) на ските
В последно време фирмите предлагат варианти на ски, хибрид между тези два вида. Хем не са съвсем меки, хем имат достатъчна ширина. Типични примери са Scratch на Rossignol и Pocket Rocket на Salomon (споменавам тези модели по простата причина, че 90% от скиорите в БГ карат тези модели). Освен това започнаха да се правят ски с променлив флекс. Едната част на ската е по-твърда от другата. Типичен пример е Scratch. Предната част на ската е по-твърда от задната. Това се прави с цел да се подобри поведението на ската при проблемен разбит сняг, твърда писта, лед… Взети са конструктивни решения за да се подобри изплуването в мек сняг, но въпреки всичко мога да заява, че в пудра се държи по-лошо от Pocket Rocket. (бел. от Вельо – това го казва Ники Пеков ) Задната част на Scratch е по-мека, за да облекчи приземяването на switch в дълбок сняг (все пак ска с талия 98, не е направена да се въртят градуси в халф пайп-а).
При тези ски тенденцията е да се правят с два монтажни центъра. Вие сами преценявате къде да си монтирате автомата, дали за чист фрийрайд или чист фрийстайл. (и пак съвет- монтирайте автомата между двата центъра, така ще спечелите от всички характеристики на ската).
Като заключение – ако тепърва решавате да излизате извън писта , недейте да се хвърляте на ски с талия над 90 мм. Покарайте нещо по-универсално, като Rossignol Scratch FS, Rossignol Sprayer BC, Salomon Foil… и преценете, къде искате точно да карате. Добър вариант е да пробвате ски на приятели и да разберете кои точно ви харесват.
Забелязал съм един факт. Всеки се страхува първоначално от дебелите ски, а в същност те се карат много по-лесно от класическите карвинги на писта. Просто тези ски прощават всички грешки. Когато някой иска от мен съвет винаги препоръчвам дебели ски. Независимо от терена. Освен това винаги взимайте ски близки по дължина до вашия ръст или малко по-дълги(с 2-4 см), особено ако сте по-тежки! Много хора преценяват дължината на ските си само и единствено спрямо височината си, а това е напълно погрешно. Теглото ви има не по-малко значение за това, колко дълги трябва да бъдат вашите ски.
Всяка ска върви на писта! Запомнете – ВСЯКА! Щом има 2 канта тя ще върви на писта! Всичко останало, което ще чуете от устата на разни „капацитети“ е несериозно. Ако сте състезател или се занимавате с „fun carving“ ще трябва да се насочите към съвсем различен тип ски. Ако обаче просто искате универсална ска, с която да си доставяте удоволствие навсякъде в планината и при всякакви условия (да не забравяме, че в БГ излъсканата перфектна писта е по-скоро рядкост, отколкото нещо обичайно), то най-добре е да се насочите към ски с талия около 90 мм. Всеки, който веднъж е опитал да кара с широки ски, не се връща обратно към тесните. Или поне аз не съм чул за такъв случай.
За повече информация можете да посетите и „Кафето на БАССЕС“, раздела за екипировка.
Успех и много весели и без контузии снежни зимни дни!