ХРАНИТЕЛНОТО РАЗСТРОЙСТВО МЕГАРЕКСИЯ (MEGAREXIA) И НЕГОВИТЕ ОСОБЕНОСТИ
Какво характеризира хранителното разстройство мегарексия
Мегарексията е значително по-непознато хранително разстройство за разлика от пълната му противоположност – анорексията. Разликата между двете разстройства е, че засегнатите от мегарексия възприемат себе си като слаби, а в действителност са с килограми над нормата. Оглеждайки се в огледалото те не осъзнават, че са с по-голямо тегло, а възприемат себе си като по-слаби от това, което виждат.
Общото при повечето хранителни разстройства е, че се засягат способностите за обективна преценка, което изкривява сетивната реалност, а от там и възприемането на собственото тяло по начин, различен от действителния. При мегарексията това е в основата на проблема.
Психологически аспекти
Хората с мегарексия демонстрират нереалистично чувство на задоволство и гордост от излъчването на пълното си тялото като свързват наднорменото си тегло с жизненост и сила.
Характерно за тях е воденето на нездравословен начин на живот, придружен от свръх прием на „кухи калории” – храни съдържащи големи количества захар, пържени храни, тестени и др.
Хората засегнати от мегарексия формират изкривени вярвания, че кантара не отчита правилно килограмите им и категорично отричат да повярват на реалните цифри от дисплея.
При опит от страна на техните близки и приятели да се засегне темата за килограмите, те веднага отклоняват разговора в друга посока с мотив, че се чувстват добре и не се тревожат за здравето си.
Обикновено те са хора, които са били стройни и слаби в миналото и отказват да приемат в настоящето новия си вид – с наднормено тегло.
Основен проблем тук е, че отричайки натрупаните килограми, те продължават да консумират вредни храни, а това увеличава драстично теглото им.
Какви са основните симптоми при мегарексията
налице са изкривявания във възприятията по отношение на външния вид – човек вижда себе си като по-слаб от колкото е в действителностнездравословни хранителни навици – безкритичен прием на силно калорични храниносене на дрехи с по-голям размер от обикновенияизбягване на огледала, в които човек може да се огледа в цял ръстпредпочитат да виждат в огледалото само лицето сиотбягват да се снимат в цял ръстне обичат да пазаруват
Какъв е рискът за здравето при засегнатите от мегарексия
диабетхипертония сънна апнеяатеросклерозаинфаркт на миокардаметаболитен синдромракови заболяванияпсихичен дискомфортлипса на важни хранителни вещества, поради отказа да се консумират плодове и зеленчуци.
Как се лекува хранителното разстройство мегарексия
Както при всички хранителни разстройства и тук в основата на лечението е индивидуалната психотерапия, чрез която личността да разпознае проблема си и да се освободи от изкривените възприятия за собственото си тяло.
Препоръчителен е цялостният подход в лечението на мегарексията, който включва:
психологически консултации с психолог в сферата на хранителните разстройствапри необходимост преглед от психиатърконсултация със специалист по хранене и диететикамотивация и физическа активност с квалифициран спортен специалист
Ранното разпознаване и адекватната терапия спомагат за пълното възстановяване от хранителното разстройство.
Превенция на хранителното разстройството мегарексия
Най-добрата превенция срещу това и повечето хранителни разстройства е себепознанието и себеприемането. Препоръчително за всеки е да приеме себе си такъв, какъвто е, с всички негови недостатъци и достойнства. Всеки носи своя ярка индивидуалност и отличаващ го стил, което би могло да се приеме като богатство за всички нас хората.
Друг етап в превенцията е установяването на осъзнат и отговорен начин на живот, който включва индивидуален и балансиран режим на хранене, придружен от редовна физическа активност.
И не на последно място – обичайте себе си!
Автор: Стоян Петров, психолог
Снимка: internet
Twitter
Facebook
Google+