През януари и в началото на февруари ще можем да наблюдаваме кометата, наречена С/2022 Е3 (ZTF) докато минава покрай Слънцето. Най-близо до него – в перихелий – ще бъде на 12 януари, а около 1 февруари вече ще се намира само на 42 милиона километра от Земята и ще може да се вижда в нощното небе с просто око.
Кометата е открита през март 2022 г. и е изчислено, че за последно е наблюдавана преди около 50 хиляди години, през периода Палеолит, когато неандерталците все още са били живи.
Първоначално наблюдателите смятат, че виждат астероид, но с наближаването на обекта, забелязват характерния за кометите блясък. Изображенията показват форма на запетая със зелен оттенък и дълга опашка с жълти нюанси.
Предишната комета, видима от Земята без помощта на телескоп беше NEOWISE, през лятото на 2020 г. Последният път, когато е била видима от Земята преди това е само 4 хиляди години по-рано.
Кометите са обекти състоящи се от скали, лед и прах, които обикалят около Слънцето, често в неправилни орбити. Когато се приближат достатъчно, се нагряват и около тях се отделят газове, които светят в различни цветове. Вероятно има милиони комети, но не всички са видими с просто око.
Кометата С/2022 Е3 (ZTF) ще може да се наблюдава най-ясно на северозапад в ранните часове преди изгрев.