Докато северното полукълбо обхванато от гореща вълна, на юг е счупен поредният климатичен рекорд – Антарктическия морски лед достига рекордно ниски нива за този сезон.
Всяка година морският лед около Антарктида се свива и достига най-ниски нива през Февруари, но после отново се разраства. Тази година процесът не се случва според очакванията. В средата на юли, антарктическият морски лед е с 2,6 милиона квадратни километра по-малко от средното за този месец за последните 45 и години бележи най-ниското си ниво.
Изглежда системата се променила и предстои да научим защо, смятат изследователи.
За разлика от арктичния лед, който от години намалява прогресивно, в Антарктида, нивата на морския лед обичайно се колебаят.
От 2016 г. насам, изследователи забелязват тенденция за спад, която не може да се обясни с естествената вариабилност и предполагат, че е възможно климатичните изменения да са повлияли.
За загубата на морския лед допринасят различни фактори, включително западните ветрове, които са с различна сила. Топлите води на север, които обичайно не се смесват с тези в близост до Антарктида, също оказват влияние сега.
През Февруари, Антарктическият морски лед отново беше рекордно нисък, но сегашното му състояние е показател, че в системата се случва нещо ново и вероятно тя няма да се завърне към старото си състояние, смятат някои изследователи.
Други са по-предпазливи и считат, че този спад все още може да се обясни с естествените колебания.
Морският лед е от съществено значение. Той отразява светлината, като така пречи на затоплянето на водата под него и е жизненоважен за екосистемите, особено за уязвимите крайбрежни местообитания. Той играе важна роля за регулацията на температурата и стабилността на климата. Разтопяването на голяма част от морския лед ще повлияе върху цялата планета.