Алергичният ринит е заболяване, което не бива да се подценява, защото неговите последици са доста сериозни. Това сподели д-р Мариана Мандаджиева, началник на отделението по алергология към Клиниката по дерматовенерология и алергология на ВМА-София.
„Нелекуването на ринита може да ускори появата на бронхиална астма. На следващ етап Води до тотална обструкция или запушване на носа, много често съпътствано със спиране на дишането през нощта (т.нар. сънна апнея), което обременява сърдечната дейност и води до тихи инсулти и инфаркти” – подчертава д-р Мандаджиева. Освен това болестта е причина за увреждане на слуха в ранна детска възраст, както и за появата на хроничен синузит.
Алергичниятринит се среща през цялата година. Според д-р Мандаджиева причината за това е все по-широкото приложение на термоизолацията в домовете.
„По този начин се нарушава проветряването на жилищата и се създава една оптимална среда – около 21 -22-23 градуса, за развитие на домашните микрокърлежи”, посочва д-р Мандаджиева. Все по- често заболяването се предизвиква и от плесенните алергени, замърсеността на въздуха, от косми и пърхот от различни животни. Мерките, които могат да се вземат, са:
Помещенията да се проветряват и да се почистват по-често.
Да се намали влажността в жилището.
В стаите да се поддържат по-ниски температури.
Да се махнат старите дюшеци, да се ползват възглавници, които се перат.
Домашните любимци да се отстранят от жилищата или поне често да се ползва прахосмукачка, за да се намали количеството на отделяните алергени.
Избягвайте козметични продукти, които съдържат растителни екстракти.
Изключете от менюто си продукти от растителен произход, които могат да предизвикват алергична реакция.
Стайните растения и рязаният цвят не са подходяща украса за дома ви.
Преди проблемния сезон е необходимо да се проведе курс на терапия срещу алергията.
При алергична реакция се препоръчва навременна консултация със специалист и започване на адекватно лечение. Тогава се изключва контакт с алергена. Необходим е отказ от алкохол, тютюнопушене. Трябва да бъдат отложени всякакъв вид имунизации.
ПРОФИЛАКТИКАТА ПРЕЗ ЗИМАТА Е НЕОБХОДИМА
Поленовият сезон може да започне още през януари и да продължи до късна есен. Тревните полени са най-честите алергени, отключващи 52 на сто от всички случаи на алергичен ринит. Дърветата, за които е известно, че отключват тежки алергии, са дъб, маслина, бреза, бряст, кипарис, ясен и орех. Най-разпространени- те въздушнопреносими тревни полени са от ливадна тимотейка, ливадна ливадина и обикновена ежова главица. Плевелните полени, като амброзията, които отключват около 27 на сто от случаите на алергичния ринит, също са друг много съществен източник на поленова алергия, предупреждават от дружеството на алерголозите.
Световната здравна организация прогнозира, че до 2050 г. 50 на сто от населението в света ще бъде засегнато най-малко от една алергична болест.