Отглеждане на дворни растения в кашпи и саксии Как да постъпим, ако сме си избрали растение за двора, което не би понесло зимните температури у нас? Или пък живеем в апартамент и искаме да съживим терасата или верандата си с малко зеленина?
Любителите градинари, които живеят в града познават добре този метод.
Разположени на тераси и на пътечки в двора, растенията засадени в кашпи, саксии и др разнообразяват оформлението на градината, привличат внимание и са особено подходящи за малки растения, чиито детайли могат да бъдат видени само отблизо.
Удобството поради, което се използват също е, заради възможността да бъдат премествани от слънчево на сенчесто място, да бъдат извеждани на преден план като акцент, /например, когато цъфнат/, и прибирани на топло през зимата.
Друг плюс е, че за освен солитерни растения, по-широките съдове могат да се използват за направа на аранжировка от няколко вида растения
Трябва да се вземе в предвид при направа на аранжировка, това че следва да се съобразим със спецификата на отгледането на всеки един вид по отделно.
Неразумно е например, ако сме избрали сухо-устойчиво и слънцелюбиво цвете, да го поставим в един съд заедно с влаголюбиво и сенкоиздържливо такова.
Просто няма да ни се получи!
Как да започнем? Да изберем подходящ съд.
Много е важно да се подбере правилния съд по отношение размер, материал и форма.
На първо място по важност е да подберем саксии с няколко дренажни отвора на дъното си. За предпочитане са тези с прави стени, но все пак се съобразете и естетически да подхождат на останалата част от екстериора.
Като материал
Глинените съдове са едни от фаворитите ми – пропускат въздуха, цвета им обикновено е натурален, структурата на материала е пореста и успешно попиват излишната влага. Трябва да се има в предвид обаче, че както пропускат водата, така и варовика който по правило се намира в нея. Много често той избива, заедно в веществата и от торовете отвън на самата саксия, и резултата не е много приятен.
Пластмасовите съдове са евтини и леки, но не попиват водата и при тях няма проветрение, така че рискувате да се образува гнилостен процес, ако почвата е по-влагозадържаща.
Керамичните гледжосани съдове са красиви и някои са много силен декоративен ефект. Могат да се срещнат от тях и същински и произведения на изкуството, но имат същите недостатъци като пластмасовите им роднини.
Ако сте си харесали саксия, която няма отвори в долната си част, то това е кашпа.
Тя има главно декоративен ефект, така че аз предлагам да я използвате като поставяте в нея саксийки с дупки, от които да изтича излишната влага. Останалата част от кашпата, може да запълните с камъчета, торф или др. материали в зависимост от вкуса Ви.
Много ефектни съдове са дървените. Но там трябва да се предприемат мерки за да защитим дървото от гниене.
Не поставяйте растенията в прекалено големи съдове
Критерий за избор на подходящ размер е диаметъра на контейнера да от 1/2 до 1/3 от височината на растението, но най-малко 30 см широки и 20 см дълбоки саксии.
Правилото е при ежегодното пресаждане на растенията, диаметъра на новата саксия, да не е по-голям от 3-4 см спрямо предходната.
Разбира се може да има изключения, ако се цели специфичен декоративен ефект, но не прекалявайте.
Започваме работа
Не изхвърляйте счупените глинени саксийки, керемидки, стереопор. Всички те
са идеални за направата на добър дренаж в основата на съда, за да се източва водата бързо. Може да използвате също така камъчета, натрошен чакъл и др. материали, но избягвайте стъклата и др. режещи материи.
Колко от тях да поставите, зависи от големината на саксията – ако е от по-големите, може височината на дренажната да стигне и 10 см.
Избираме подходяща почва
Не се лъжете да използвате тази от градината, независимо дали според Вас растението си вирее добре и там – тя няма необходимите пропускливи качества за да предложи най-доброто на растението , което ще се отглежда в контейнер. Прибегнете до специализираните в магазинната мрежа готови почвени смески – тяхното съдържане обикновено е торф, перилит, компост, кори от иглолистни дървета и др.
Поставяме растението
Задължително поставете почва върху дренажните частици поне 2 см. Вашето растение е пристигнало при вас най-вероятно в контейнер.
Сега трябва да прецените колко е височината на кореновата туфа, след което да насипете толкова почва върху дренажния слой, че в крайна сметка кореновата шийка да стигне до 2 см от горния карай на саксията.
След като поставите кореновата бала, посипете останалата част с почва като притискате, но не много силно.
Накрая полейте обилно
Поливайте много внимателно дотогава, докато се уверите че водата е достигнала до всички коренчета.
Може да бъдете сигурни за горното, след като забележете, че водата изтече от дренажните отвори
Как да се грижим на растението
Растенията в контейнер имат нужда от по-често поливане в сравнение с тези които се отглеждат на терен, поради пропускливостта на почвения субстрат. Имайте в предвид, че колкото по-пропусклива е почвата, толкова по-често се нуждае, както от поливка, така и от наторяване.
На тези растения действат неблагоприятно, както ниските температури, така и прекалените горещини, поради факта, че кореновата им система е в по-пряк достъп по атмосферните условия от тези, които растат засадени в земята.
Поставете ги на защитени от вятър места, а в по-големите саксии засадете стелещи се растения, които да покриват съда и така да го предпазят от прегряване.