Преяждане и последствията от това

4
Добави коментар
tsokala
tsokala

Преяждане и последствията от това

09/04/2013г.

Преяждате ли често?

В България е традиция да сядаме на маса, отрупана с различни вкусотии. Да не говорим за празничните трапези – изобилие от всякакви вкусове. Да опитаме от това и от другото, а околните ни приканват, да опитаме и още.

По празници е разбираемо, хора сме, похапваме повечко, цяла година сме дисциплинирани, следваме диетата си, така че може да си го позволим. Но какво става, когато преяждането се превърне в ежедневие?

Какво е преяждане?

Това е състояние, в което сме приели повече храни и напитки, отколкото стомахът ни може да обработи нормално. Получаваме болки в стомаха, подуване, тежест. Това са общите симптоми, но съвсем не изчерпват последиците за организма от системното преяждане. 

При протеиново преяждане – получава се, когато се прекали с консумацията на продукти, съдържащи протеини. Това са месо, яйца, ядки, млечни продукти, бобови култури. Резултатите от преяждането с протеини е, че храносмилателните ензими се изчерпват, усвояването на протеини е непълно, повишава се киселинността на кръвта. За да нормализира всички тези негативи, организмът реагира с повръщане, разстройство, задържане на вода и образуването на газове.

Въглехидратното преяждане се получава при консумиране на високовъглехидратни храни. Това основно са тестени продукти. Резултатите след такова преяждане са повишаване секрецията на инсулин, за да обработим голямото количество глюкоза, съответно се стига до чувство за сънливост.

Преяждане с мазнини – резултатът е диария. Прекомерното приемане на храни с високо съдържание на мазнини може да доведе до проблеми и с жлъчката.

Ако все пак преядем е добре да спрем да консумираме дори и напитки. Приемането на допълнителни храносмилателни ензими и разходките са в помощ на преялият човек. Ако ви се повръща, освободете се от излишната храна, но след това не се наяждайте отново, а дайте почивка на стомахът си.