Руски игумен оплю Ванга за контактите й с мъртвите – вместо тях се явявали демони

2
Добави коментар
yApple

Руският игумен Ефрем Виноградов Лакербая написа книга за петричката пророчица Ванга “Православна ли беше Ванга”. В нея той подлага на съмнение нейните убеждения и вярвания, особено контактуването с починали хора. Авторът, използващ псевдонима Игумен N, твърди, че вместо починали хора се явяват демони. В книгата си той се опитва да даде отговори на въпросите кой стои зад нейните способности да прорицава и лекува, защо „дарбата“ на Ванга не може да е от Бога, какво става с „пророчицата“ от гледна точка на медицината, църква ли е „църквата“ на Ванга, коя е Ванга, в какво е вярвала тя, информира “Вяра”. 

Игумен N е известен в Русия и чужбина с православните си книги и публицистични статии. Името му е Ефрем Виноградов Лакербая. В периода 1991-1994 г. той е бил игумен на Волоколодския Спасо-Прилуцко-Димитриев мъжки манастир, а сега е управител на един от скитовете в Спасо-Преображенския Валаамски манастир. В края на 2012 г. издателство “Св. вмчк Георги Зограф” издаде на български език неговата книга „За НЛО, паранормалните явления и свръхестествените дарби в светлината на православната вяра”, която е преведена на английски и гръцки език. Сега на българския книжен пазар е и книгата му за Ванга. Любопитна подробност е, че в страните на бившия СССР “феноменът Ванга” има много по-голяма популярност, отколкото у нас, в родината на “пророчицата”. Написването на статията е провокирано и от множеството редовно прожектирани руски филми за нея, редовни “пророчества” в руските вестници и списания и т. н.

Игумен Ефрем прави анализ на фактите за Ванга, описани в книгата на нейната племенница Красимира Стоянова, „отчитайки това, че духовността може да бъде и демонична”. В книгата си отец Ефрем изяснява какво е демонична духовност, кой е нейният двигател и кои са обектите на неговото влияние.

Ето и някои цитати, които дават представа за съдържание на книгата:
„Ще се опитаме да направим анализ, отчитайки това, че духовността може да бъде и демонична, че ставаме свидетели на най-истинското масово прелъстяване с различни „пророчества” и чудеса, че нерядко престъпваме онази граница, отвъд която човек рискува да изпита върху себе си най-печалните последствия от опасното любопитство.“

„Възникването на контакт с обитателите на паралелния свят, или по-просто казано, с демоните, по наши данни много често бива свързвано с някакъв нещастен случай: падане, болест, автомобилна катастрофа, удар от ток, клинична смърт и пр. Нещо подобно е станало и с Ванга…”

„Защо толкова много хора искрено смятат Ванга за православно вярваща, независимо от позицията на Православната църква? Въпросът е в това, че си имаме работа с обикновена дезинформация, към която прибягват демоните, опитвайки се да представят сатаната за Бог, а също така да подменят с ново, модернизирано учение предишното, от Бога дадено – православието, но без да го отричат открито и изведнъж. Демоничните същества действат внимателно, опитвайки се да представят своите действия за действия на Самия Христос, което всъщност е техен любим метод, който можем да наречем „метод на подмяната”.

Същността на „метода на подмяната” се състои в това, че използвайки някои черти на външно сходство, съществата от паралелния свят се опитват да представят демоничните си действия за действия на Божията благодат. Те се опитват да играят с най-добрите качества на човешката душа, заложени в нея от Твореца. Едно от тези качества е стремежът да живеем не само за себе си, но и за околните, стремежът да помагаме и да бъдем полезни, черпейки вдъхновение и морално удовлетворение от самоотвержения ни труд за ближните.“