Котешка стъпка

1
Добави коментар
it_maniak
it_maniak

Котешка стъпка /Clinopodium vulgare/ представлява едногодишно растение с масленозелено стъбло, което достига височина от 15 до 40 см. Билката е позната още като черновръх.

Наричат я и билката на Левски, защото когато е бил свещеник, той лекувал хората с нея от различни заболявания. Листата на котешката стъпка наподобяват тези на чемшир, но са по-големи. Те са срещуположни, овални и закръглени на върха.

Достигат дължина 2-6 см, а широчина 1-3 см. Покрити са със сребристи меки власинки. Цветът на котешката стъпка представлява наредени в кръг килийки, които наподобяват отпечатък на котешка стъпка.

Цветовете са лилаво-червени до виолетови, събрани в пазвите на връхните листа. Котешката стъпка цъфти през месеците юни-септември. Разпространена е в цялата страна, но най-вече в полите на Родопите, Средна гора и Стара планина.

Състав на котешка стъпка

Котешката стъпка съдържа витамин С, дикарбоксилни и фенолни киселини, тритерпени, флавоноиди, флуор и други вещества, които за момента не са изучени.

Събиране и съхранение на котешка стъпка

Котешката стъпка се събира по време на цъфтежа – юни до септември месец. Отрязват се стръковете с дължина 20-25 см. Отрязаните стръкове се правят на китки по 20-50 бр. и се изсушават на сянка в проветриви помещения.

Изсушената билка се съхранява в сухи помещения. Преди употреба, билката трябва да се нареже на ситно, да се счука в хаванче или да се смели в кафемелачка.

Ползи от котешка стъпка

Котешката стъпка съдържа вещество с много добро успокояващо действие, стимулира регенеративните процеси в организма, усилва съпротивителните сили и влияе благоприятно на кръвоносната система.

Котешката стъпка се използва при гинекологични заболявания, мастопатия на млечната жлеза, миома на матката, камъни в бъбреците, кожни заболявания, гастрит, диабет, пърхот, нощно напикаване при децата, брадавици и бенки. Билката изчиства артериалните плаки, препоръчва се при високо кръвно налягане.

Напоследък все по-често се заговори за котешката стъпката. През 2008 година професор Иларион Янчев заяви, че в близко бъдеще ракът ще бъде напълно лечимо заболяване. Специалистът открил вещество в котешката стъпка, с чиято помощ раковите клетки изчезват, а здравите тъкани в тялото остават незасегнати.

След дълги опити той създал екстракт от котешка билка, който в силно концентриран вид разгражда туморите до толкова голяма степен, че от тях остава само рана. Това показали проучвания, направени върху животни. Редица институции осъдиха изказването на професора, че котешката стъпка спасява от рак, но той е убеден, че тази билка ще влезе в препаратите за борба с коварната болест.

Народна медицина с котешка стъпка

За да се приготви отвара от котешка стъпка е необходима 1 с.л. от билката, която се залива с 500 мл вода и се оставя да престои за 2 ч. Пие се по 3 пъти дневно, 15 минути преди хранене по 150 г.

За запарка 1 с.л. котешка стъпка се залива с 400 мл вряла вода и се оставя да престои 30 минути под захлупен капак. Пие се три пъти на ден преди хранене, като тази доза е за един ден.

За направата на водна настойка 1 с.л. от билката се слага в 250 мл. вряла вода и се вари около 5 минути. Престоява захлупена за половин час. Взима се по 2-3 с.л. 4 пъти дневно.

При възпаление на простатата се вземат 10 цвята от котешка стъпка и се варят в 500 мл вода за 5-10 минути. След това отварата се прецежда и се изпива през деня вместо вода.

Вреди от котешка стъпка

Котешка стъпка не бива да се употребява от хора със сърдечни проблеми, бременни жени, кърмачки и деца под 8-годишна възраст. Преди да започнете прием на котешка стъпка се консултирайте с лекар, за да се избегнат възможни усложнения.