Сваляне на механизъм на чистачка. Обслужване. – Mercedes-Benz Bulgaria Forum

1
Добави коментар
fairmen
fairmen

Механизмът е подложен на вредното въздействие на атмосферата и е добре да се посмазва периодически. Смазването трябва да става с литиева смазка (водоустойчива). Предполагам всяка друга водоустойчива такава е подходяща. Аз използвам такава от флакон под налягане, бяла е на цвят.

По принцип е достатъчно обслужването само на централния възел, по-надолу показвам снимки и на свален изцяло механизъм тъй като при мен нещата бяха загрубели и взех решение да го прегледам изцяло.

За работа по механизма на чистачката може да се направи следното: – вдига се капака на 2 ро положение; – задейства се чистачката с бутона и се спира на 45 градуса като се изключи от контакт. Това е с цел да се открие винтът от дясно. Ако механизмът няма да се сваля, този ред може и да не се изпълнява. – сваля се малкото капаче в началото на рамото. Повдига се в задния край и се издърпва назад; – отвинтва се винта, който се открива и се сваля рамото на чистачката; – сваля се капака на централния възел. Зъбчета го държат закопчан от долу към механизма. Внимателно с пръсти отдолу се разтварят двете му страни, след като се откачи от тялото на възела се изнизва напред; – смазват се триещите части.

Ако механизмът ще се сваля се продължава с: – свалят се пластмасите пред прозореца. Така се открива целият механизъм; – откопчава се пластмасовият (бял цвят) детайл, прикрепващ централният възел отдолу; – отключва се куплунгът на моторчето и се отвинтват винтовете държащи механизма към корпуса; – сваля се механизма.

На следващите снимки се вижда механизмът от долу и отделеното моторче. Смазването може да започне. Моторчето с редуктора се сваля като се отвият трите винта които го държат към тялото и гайката на задвижващия вал. Обърнете внимание на положението на късото и дългото рамо, то трябва да е такова за да може да се монтира правилно механизмът. Така чистачката ще тръгва и спира от крайно ляво положение.

Капакът на моторчето също подлежи на сваляне. Държи се с два винта. След отвинтването им капакът трябва да се дръпне силно, магнитното поле е яко. Сглобяването става в обратен ред. Освен за положението на рамената е важно да се внимава и при свързването на малкото рамо към валчето на мотора. Шлицова връзка е.