РЗИ със съвети за превенция на стомашно-чревните инфекции през лятото

1
217
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

През летния сезон стомашно-чревните проблеми зачестяват и най-уязвими при тях са децата. Причината за това е бумът на летните вируси, който е продиктуван от струпването на хора около водни басейни, лоша лична хигиена, консумацията на храни и напитки от заведения с лоша хигиена, посочват от РЗИ – Бургас.

Чревните заразни болести – дизентерия, салмонела, епидемичен хепатит, колиентерит, холера и други са широко разпространени заболявания, които се наричат още болести на лошата хигиена. Най-често срещани през горещите летни дни са ротавирусите, ентеровирусите.

Причинителите им са разнообразни болестотворни микроорганизми, които се отличават със значителна устойчивост в околната среда – вода, почва, хранителни продукти. Чревните заразни заболявания (инфекциозните диарии) най-често се причиняват от бактерии и по-рядко от вируси.

Причинителите се съдържат главно в изпражненията, както на болните, така и на здравите заразоносители. От изпражненията заразата се разпространява в околната среда – замърсени ръце и предмети, плодове, зеленчуци и хранителни продукти, чрез които попадат в човека (фекално-орален механизъм на предаване).

Тези заболявания протичат с голямо разнообразие на клиничната картина, но най-характерните оплаквания са: чревното разстройство, повръщането и високата температура, придружени с дехидратация на организма. При хепатит тип А, след тези общи симптоми се наблюдава: потъмняване на урината (цвят на тъмна бира), избледняване на изпражненията, пожълтяване на кожата и очната склера.

Стомашно-чревните инфекции възникват най-често след: § консумация на хранителни продукти, заразени с чревни микроби от мухи, хлебарки или гризачи; § контакт със здрави заразоносители; § пиене на вода от съмнителни водоизточници; § консумация на месо, яйца или мляко от болни животни и птици, непреминали достатъчна термична обработка (при салмонела); § консумация на неправилно съхранявани храни (извън хладилник) и на такива с изтекъл срок на годност; § консумация на не добре измити плодове и зеленчуци.

Превенция: § Да се спазва строго режима на почистване и дезинфекция в обектите за производство и търговия с храни; § Да се поддържа висока обществена и лична хигиена, особено от работещите в рискови за здравето обекти – хранителни, детски и здравни заведения; § Да се измиват обилно с течаща вода плодовете и зеленчуците, предназначени за консумация в суров вид; § Да се измиват ръцете със сапун преди приготвяне на храната, преди хранене и след ползване на тоалетна; § Да се подлагат на правилно хладилно съхранение хранителните продукти, особено тези от животински произход (месо, мляко, яйца) и на добра термична обработка при приготвянето им; § Да не се допуска размножаване на мухи и гризачи в домовете като се замрежват прозорците, затварят плътно съдовете за смет и редовно се извозват отпадъците; § Да не се използват замърсени водоеми за спорт, риболов, къпане; § Да не се пие вода от съмнителни водоизточници; § Да не се употребяват консерви и храни с изтекъл срок на годност.