Магелан или неговият роб Енрике пръв обиколи света? | TemaDaily.bg – Темите на деня

1
Добави коментар
temadaily
temadaily

Магелан или неговият роб Енрике пръв обиколи света?
На тази дата през 1521 г. Енрике де Малака завършва своята своебразна 10-годишна обиколка на земното кълбо

28 Март 2013 18:25
0

принтирай

|

текст

На 28 март 1521 г. след 19 месеца по море, белязани о глад, жажда, болести, бури, битки, бунтове и дезертьорство, флотата на Магелан вижда на хоризонта непознат остров. Две лодки потеглят от кораба и се приближават към острова, а португалския мореплавател взема със себе си своя малайзийски роб Енрике, когото е купил десет години по-рано в Малака, за да му служи за преводач. В своя бордови дневник италианският моряк Антонио Пигафета отбелязва: Видяхме да се приближават два дълги кораба, които те [местните] наричаха „баланге“, претъпкани с хора, а в далечината се виждаше техният крал, седнал под балдахин, направен от килим. Когато те дойдоха до кораба на капитана, споменатият роб [Енрике] се обърна към краля, който [очевидно] го разбра перфектно.“ Кралят, който говори малайзийски, всъщност се казва Хумабон и управлява остров Себу.

Наистина ли в този момент Енрике всъщност затваря една обиколка на света? Той ли е първият човек, който постига това? Според Фернандо Магелан, неговият роб е от Малака (Антонио Пигафета го определя по-скоро като роден в Суматра); той го отвежда в Португалия, плавайки на запад. След седемгодишен престой на Иберийския полуостров, Магелан отново го качва на кораба си за своята обиколка на света, продължавайки да пътуват все на запад. В такъв случай, в момента, в който Енрике заговаря крал Хумбаон на собствения си език, можем да кажем, както впрочем твърдят и някои историци, че той всъщност е първият човек, който прави обиколка на света. Само дето малайзийският език се говори в една доста обширна територия, който обхваща Малайзия и Филипините, както и няколко по-малки селища и области. Остров Себу е на няколко хиляди километра от родното място на Енрике…

Обиколката на Света

Натоварен от краля на Испания Карл V със задачата да достигне до Новия свят и Молукските острови чрез западния морски път, Магелан напуска пристанището Санлукар де Барамеда в Южна Испания на 20 септември 1519 г. Той води със себе си ескадрила от 5 кораба с 237 души на борда. Убеден, че Земята е кръгла, Магелан иска да направи обиколка на Островите на подправките (Молукските острови), пътувайки само на запад. След няколко месеца плаване, раздирани от драми, флотилията на Магелан заобикаля Южна Америка, след което се впуска в завладяване на необятния Тихи океан. По това време мореплавателят има вече едва три кораба на свое разположение – един е потънал, а другият се е върнал. Три месеца и половина моряците плават из Пасифика без да зърнат земя! Сякаш Магелан нарочно е избегнал всички онези многобройни островчета, които са пръснати из Тихия океан. Отчаянието и скорбутът започват да взимат връх над ентусиазма и упоритостта на екипажа.

 

 

 

 

Първото околосветско плаване, дело на Фернандо Магелан (1519 – 1522)

 

 

 

 

“Ядяхме само стари сухари, стрити на прах, пълни с червеи и вонящи на мръсотията и урината, която плъховете бяха оставили върху тях, след като бяха изяли хубавата част преди това, и пиехме жълта заразена вода“, пише Пигафета. На 6 март постовият на наблюдателницата най-накрая обявява появата на земя на хоризонта. Това е остров Гуам, част от Марианските острови. Там Магелан и неговите моряци набързо презареждат с плодове, вода и провизии. Десет дни по море по-късно, испанските моряци най-накрая навлизат във филипински води. Първият остров, който забелязват, е o. Самар – множество лодки и малки корабчета идват да ги посрещнат. От палубата Енрике се опитва да заговори местните на малайзийски – никакъв отговор. Те просто не го разбират и това до голяма степен е бил знакът, по който Магелан се е ориентирал за това докъде е стигнал. Тогава испанската флотилия продължава пътя си, за да стигне до прочутия остров Себу на 28 март, когато Енрике най-накрая успява да установи езикова комуникация и да се разбере с местните.

18 оцелели

За по-педантичните е редно да се уточни, че малайзийският роб на Магелан не прави пълна обиколка на планетата, пристигайки на остров Себу. Макар че остава неясно дали той не е продължил пътя до дома след смъртта на Магелан, която настъпва на 27 април 1521 г. на остров Мактан. Всъщност, след това тъжно събитие трите испански кораба се връщат на о. Себу, където крал Хумабон им устройва едно доста неприветливо посрещане и те са принудени бързо да вдигнат котва, изоставяйки Енрике, който е успял да обходи земите на новосъздадения враг. Дали малайзийският роб е останал да живее на о. Себу или напуснал, за да се върне в родината си, не знае никой.

 

 

 

 

Легендарният кораб Виктория, мораплавателят Фернандо Магелан и любопитната историческа личност Енрике де Малака. Снимка: Le Point

 

 

 

 

Трите кораба, вече под командването на Хуан Себастиан Елкано, продължават експедицията си. В крайна сметка те се добират до така желаните Острови на подправките, като междувременно се сблъскват с още много предизвикателства. Накрая, след 17 месеца скитане, корабът Victoria единствен се добира до началната точка на пътуването и пуска котва в Андалусия. Със сигурност може да се каже, че тези 18 души, които оцеляват (от 237 в началото), са извършили пълна обиколка на света. Това им отнема 1078 дни…

 

източник: Le Point

Калин Боянов

Тагове: Фернандо Магелан Енрике де Малака обиколка на света Молукските острови остров Себу кораб Виктория