Земеделски Земи: Въвод във владение на земеделски земи

5
Добави коментар

Въвод във владение на земеделски земи.
В последно време се наблюдава една положителна тенденция.Все повече наследници на земеделски земи искат и се интересуват от това какви документи са необходими за продажбата.Изчезна онова гадно отношение „не ме интересува, дай да вземем парите“ .Животът си тече и си продължава без значение дали искаме или не .:) В редът на тези мисли все по -често чувам въпросът:Нямам документ за въвод във владение какво да правя ?

Да внесем малко яснота по въпросът.Понеже самото действие въвод във владение е административен акт. В крайна сметка е издаване на определен образец документ от компетентен орган.Материята е чисто административна и е пълна с препратки от един закон към друг и към правилници и така до безкрай.По тази причина ще се опитам да го „преведа “ на човешки език:)Нека първо минем към практичната част като първо искам да кажа ,че въвод  във владение на земеделски земи и въвод във владени по Гражданско Процесуалния Кодекс( ГПК) са различни понятия по очевидната причина, че са регулират от различни нормативни документи.

Протокола за въвод във владение НЕ доказва собственост тоест не е документ с който се удостоверява, че имотът(нивата) е собственост.

Този процес по издаването на протокол по въвод във владение е урегулиран от НАРЕДБА № 14 ОТ 27 ЮЛИ 1999 година.Така също и от ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ.(ППЗСПЗЗ)

Този въвод е уреден в чл.30-чл.33 от ППЗЦПЗЗ където е казано следното:

Кой го извършва ?

Въвода във владение се извършва от длъжностно лице от общинската служба по земеделие.

Кой трябва да присъства ?

Извършва  в присъствието на собственика или упълномощено от него лице

Какво трябва да имате като документи ?.

Влязло в сила решение за възстановяване на собственост и актуална скица издадена по надлежният ред . 

Какво се издава ?

Протокол.

Веднага ли мога да вляза във фактическо владение ?

Принципно на документи да ,но ако искате да правите нещо със земята веднага трябва да се съобразите с чл 33 ППЗЦПЗЗ където е предвиден казуса че можеш да влезеш веднага след прибирането на реколтата или се заплати обезщетение за тази реколта.

Положението е малко странно защото процесите с въвод във владение са приключили преди години  и сега са изключителна рядкост.Примерно след замяна с държавни или общински земи и гори.

Основното което трябва да се знае:

Ако  Вие можете да докажете с документи, че сте законен наследник НЕ е необходимо да се изважда този протокол за въвод във владение. Имате правото да ги продавате, дарявате, заменяте въобще да извършвате всякакви сделки предвидени в нашето законодателство.Следвайки логиката, че за тези земи някога е извършен  въвод във владение на Вашия наследодател. А Вие наследявате всички негови права.